Co słychać w sprawie przebudowy i modernizacji Piskiego Domu Kultury?

Chwilowe wstrzymanie robót ziemnych być może sprawiło, że część z nas zaczęła się zastanawiać, co dalej z przebudową i modernizacją Piskiego Domu Kultury.

Uspokajamy inwestycja jest pod kontrolą, a przerwa była spowodowana badaniami archeologicznymi. Co najważniejsze przedsięwzięcie realizowane jest zgodnie z harmonogramem.

– Projekt „Modernizacja i Rozbudowa Piskiego Domu Kultury” jest prowadzony pod nadzorem archeologicznym. W związku z tym, gdy odkryto fragmenty muru, fakt ten został zgłoszony do Warmińsko-Mazurskiego Konserwatora Zabytków. Konserwator nakazał wstrzymanie prac ziemnych oraz przeprowadzenie badań archeologicznych w miejscu odkrycia reliktów architektury. Zastosowaliśmy się do tych wytycznych i zleciliśmy wykonanie wyżej wspomnianych prac archeologicznych – informuje Katarzyna Sobiech, dyrektor Piskiego Domu Kultury.

Realizację zadania utrudniały dające się nam wszystkim we znaki bardzo niskie temperatury. Nie sprzyjająca, na przełomie stycznia i lutego, aura wydłużyła czas badań.

– Dokonaliśmy wszelkich starań, aby prace wykonywane były zgodnie z prawem i poszanowaniem historycznej architektury Pisza. Badania wykazały, że odkryte fragmenty nie są pamiątką po dawnym zamku, a jedynie pozostałościami po hotelu, na którym po wojnie zbudowana była nasza instytucja. W związku z tym, że z ekspertyzy wynikło, że są to XX-wieczne cegły, nie mające już tak dużej wartości historycznej złożyliśmy niezbędną dokumentację badawczą do wojewódzkiego konserwatora zabytków. Nie zostały zgłoszone do niej żadne zastrzeżenia, więc na początku kwietnia wznowiliśmy prace ziemne – przyznaje dyrektor PDK.

– Prace idą zgodnie z harmonogramem. Na dzień dzisiejszy nie przewidujemy znacznego opóźnienia inwestycji (według umowy termin oddania inwestycji przypada w listopadzie 2022 r.), w związku z przeprowadzanymi badaniami archeologicznymi. Aktualnie przygotowywana jest m.in. podbudowa pod nową – dobudowywaną salę widowiskową, a także nowa ściana frontowa budynku. Realizowane są także roboty wewnątrz obiektu – dodaje Katarzyna Sobiech.

Koszt realizacji całego projektu wyniesie 13 mln 350 tys. zł. Ponad połowę tej kwoty – 7 mln 650 tys. zł stanowi dofinansowanie, jakie Piski Dom Kultury pozyskał w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.
Wyremontowane zostanie właściwie wszystko. Wykonawca wymieni wszystkie instalacje, stolarkę okienną i drzwiową, a także zainstaluje wentylację mechaniczną. Sale dydaktyczne i rekreacyjne dostosowane będą do potrzeb osób korzystających z naszej oferty. Zwiększy się ilość sanitariatów, jak również pojawi się zewnętrzna toaleta publiczna. Dzięki zamontowaniu wind oraz poszerzeniu korytarzy i drzwi budynek PDK-u będzie dostosowany dla osób niepełnosprawnych. Ważnymi elementami przedsięwzięcia są nadbudowany dach spadzisty, a także w pełni wyposażona nowa sala widowiskowa, mieszcząca 350 widzów.

fot. Archiwum PDK