Ewakuowano ponad 200 mieszkańców z powodu niewybuchu

Policjanci zabezpieczali miejsce odnalezienia niewybuchu w centrum Orzysza.

Pocisk moździerzowy kaliber 82 mm znaleziony został podczas prowadzonych tam prac naziemnych. Zarządzono ewakuację mieszkańców. Ponad 200 osób opuściło swoje domy. Na miejsce przyjechali saperzy, którzy podjęli pocisk. Cała akcja przebiegła sprawnie i bezpiecznie.
W czwartek (6 września br.) po godz. 13.00 oficer dyżurny piskiej komendy otrzymał zgłoszenie, że na ul. Wojska Polskiego w Orzyszu, podczas wykonywania prac naziemnych, znaleziono niewybuch.

Policjanci natychmiast zabezpieczyli miejsce przed dostępem osób postronnych. W Orzyszu zawiązany został sztab kryzysowy. Z uwagi na to, że pocisk znaleziony został w centrum miasta w sąsiedztwie budynków mieszkalnych zarządzona została ewakuacja mieszkańców w promieniu 800 metrów. W Sumie ewakuowano 225 osób. Przez pewien czas zablokowana była także droga krajowa nr 63 biegnąca przez miasto. Na miejsce przyjechał policyjny pirotechnik oraz 12 patrol rozminowania z Jednostki Wojskowej nr 1460 w Orzyszu, który podjął niewybuch. Był to pocisk moździerzowy kaliber 82 mm najprawdopodobniej z okresu II wojny światowej. Cała akcja przebiegła sprawnie i bezpiecznie.