Dostałeś SMS z prośbą o dopłatę za prąd? Uważaj na oszustów

Policja ostrzega przed oszustami podszywającymi się za dostawców energii elektrycznej. Przesyłają oni wiadomości tekstowe sms z informacją o terminie odłączenia prądu z powodu rzekomego zadłużenia.

W ostatnim czasie mieszkańcy powiatu piskiego otrzymują wiadomości tekstowe sms od oszustów podających się za dostawców energii elektrycznej. Jest to informacja o konieczności uregulowania rzekomego zadłużenia w niewielkiej wysokości, np. 3,46 zł. W przeciwnym razie w najbliższych dniach prąd zostanie nam odłączony.
W przesłanym sms-ie jest też link celem ułatwienia przeprowadzenia transakcji. Po wejściu w załączony link jesteśmy przekierowani na stronę płatności, gdzie mamy możliwość wyboru banku. Następnie odbywa się proces logowania, w którym podany zostaje tylko numer klienta, bez żadnego hasła. Po chwili otrzymamy sms z kodem, który należy wpisać we wskazanym na stronie miejscu. Niestety wykonanie tych czynności może być bardzo zgubne i prowadzić do utarty kwoty znacznie większej niż została wskazana w wiadomości.

Policjanci przestrzegają i ostrzegają przed tego typu oszustwami

Metody działania oszustów są cały czas udoskonalane, dlatego bardzo ważne jest, żebyśmy nie robili niczego pochopnie i pod presją czasu. Oto kilka cenny porad, których warto przestrzegać, aby nie paść ofiarą oszustów:
– zanim dokonamy płatności musimy zweryfikować czy opisana w wiadomości sytuacja faktycznie ma miejsce;
– nigdy nie wchodźmy w otrzymane linki, które przekierowują nas na fałszywe strony banku, nie dajmy się zwieźć, gdyż są one łudząco podobne do tych, z których korzystamy na co dzień;
– podczas logowania się musimy być bardzo ostrożni i czujni.
– ważne jest także, żebyśmy o metodach stosowanych przez oszustów rozmawiali z najbliższymi. To pozwoli im ochronić nie tylko pieniądze, ale i dane osobowe.
Dobrze się zastanów zanim klikniesz w jakiś link.