Malarski plener i wystaw – Galeria Sztuki Renesowo zaprasza

10 lipca wystartował V PLENER MALARSKI RENESOWO 2017. W wydarzeniu, organizowanym przez Fundację RenesArt, udział bierze 10 artystów, w tym Katarzyna Swinarska – znana polska malarka i performerka; Zbigniew Chrostek – autor licznych wystaw i realizacji artystycznych z zakresu malarstwa; Andrzej Renes – rzeźbiarz i autor znanych warszawskich pomników.

Owoce pracy twórców zobaczymy już niebawem podczas wystawy poplenerowej, której wernisaż odbędzie się w niedzielę 23 lipca o godz. 17:00 w Galerii Sztuki „Renesowo” (Nowe Guty – Kolonia). Wydarzeniu towarzyszyć będzie koncert Lidii Graczyk i Joanny Kamienieckiej. Wernisaż wystawy organizowany jest w ramach tegorocznej edycji imprezy Wiatr, Woda i Przygoda. Wstęp wolny.


Andrzej Renes i Katarzyna Swinarska

INFORMACJE O ARTYSTACH UCZESTNICZĄCYCH W PLENERZE:
Katarzyna Swinarska – Studia na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom w pracowni prof. Kiejstuta Bereźnickiego w 1993 roku. Podejmuje w swojej twórczości problem tożsamości artystycznej, zwłaszcza kobiet. Interesują ją wizerunki kobiet, sposoby ukazywanie rodzinnych oraz relacji międzyludzkich. Przedstawienia te zmuszają do postawienia pytania o znaczenie wizerunku w naszej kulturze oraz o konwencje związane z ukazywaniem ludzkich emocji i lęków.

Zbigniew Chrostek – absolwent Liceum Plastycznego im. Antoniego Kenara w Zakopanem oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W latach 1986- 2003 artysta tworzył we Wrocławiu, gdzie w 1989 otworzył na Starym Mieście galerię autorską. Od 2008 uczy malarstwa i rysunku w Liceum Plastycznym w Elblągu. Autor ponad 30 wystaw indywidualnych w znanych galeriach polskich, również w Niemczech i Szwajcarii. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą.

Andrzej Renes  – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w  Brukseli  (Académie Royale des Beaux-Arts ). Autor wielu pomników m.in.: Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Prezydenta Stefana Starzyńskiego w Warszawie, Studenta na Uniwersytecie Warszawskim. Autor projektów nagród wręczanych corocznie, m.in.: Wiktora – nagrody dla osobowości telewizyjnych, Nagrody Fundacji im. Stefana Kisielewskiego „Kisiela”, Czempiona – nagrody dla 10 najlepszych sportowców roku.

Bogusława Szymkiewicz – absolwentka Liceum Plastycznego im. Antoniego Kenara w Zakopanem, Wydziału Sztuki na Politechnice Radomskiej im. Kazimierza Puławskiego. Artystka tworzy prace w technice akrylu. Zajmuje się także projektowaniem i aranżacją wnętrz oraz renowacją rzeźb sakralnych.

Dominika Małgowska – zajmuje się malarstwem, grafiką i projektowaniem wnętrz. Autorka projektów artystycznych i wystaw w Warszawie i na Mazowszu. Animatorka działań z zakresu edukacji artystycznej i kulturalnej dla dzieci i młodzieży. Uczestniczka wystaw m.in: Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki z cyklu „Artyści z Mazowsza”.

Jakub Robowski – artysta malarz, grafik, rysownik, fotografik. Mieszka i tworzy na Mazurach w sercu Puszczy Piskiej. Bliskie są mu kierunki: kubizm, abstrakcjonizm i surrealizm. W swojej twórczości korzysta z dorobku wielkich malarzy, a także własnej wyobraźni i wrażliwości artystycznej.

Artystyczne RENESOWO

Odwiedzając latem Mazury warto zatrzymać się w Nowych Gutach nad jeziorem Śniadrwy, gdzie w malowniczej scenerii wśród jezior, pól i lasów działa Galeria Sztuki Renesowo. To szczególne miejsce, przyjazne sztuce i artystom, powstało z inicjatywy znanego polskiego rzeźbiarza Andrzeja Renesa, założyciela Fundacji RenesArt.
W sezonie letnim, od maja do września, do Renesowa przyjeżdżają artyści z różnych regionów Polski. Do dyspozycji twórców jest nie tylko przestrzeń galerii, ale także pracownie, studio i Dom Pracy Twórczej prowadzony przez fundację RenesArt.
Od pięciu lat w Renesowie organizowane są wystawy, koncerty, warsztaty, wizyty studyjne, rezydencje artystyczne, spotkania z artystami oraz plenery malarskie. Obiekt dostępny jest w sezonie letnim dla zwiedzających, a w przestrzeni galerii odbywają się wakacyjne spotkania i warsztaty dla turystów i lokalnej społeczności, a zwłaszcza dzieci.
W Galerii Renesowo prezentowane są rzeźby, obrazy i rysunki Andrzeja Renesa – autora znanych pomników m.in.: pomnika Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Prezydenta Starzyńskiego w Warszawie, pomnika Melchiora Wańkowicza w Piszu, a także statuetek i nagród: Wiktora, Kisiela oraz Czempiona.

Galerią Sztuki Renesowo administruje Fundacja RenesArt. Adres: Nowe Guty 64 – Kolonia (gmina Orzysz). Kontakt do galerii i ustalanie terminu zwiedzania lub wizyty: tel. 513 027 620, renesartbiuro@gmail.com