Zrób prawo jazdy na skuter – egzaminy w Piszu

Jeśli chcesz jeździć motorowerem musisz mieć prawo jazdy kat AM. Można na nie zdawać po ukończeniu 14 – lat, co ciekawe egzaminy z jazdy będą znowu odbywały się Piszu.

Popularne wśród młodzieży jednoślady jeżdżące po naszych ulicach nie zawsze prowadzone są przez osoby z uprawnieniami. Statystycznie tylko, co trzeci kierujący skuterem, motorowerem lub lekkim quadem posiada prawo jazdy kategorii AM. Uprawnienia te można uzyskać już od 14 roku życia. Wielu posiadaczy pojazdów o niskiej pojemności silnika nie korzysta z tej możliwości i jeździ po naszych drogach bez odpowiedniego przygotowania i uprawnień, stwarzając nierzadko zagrożenie w ruchu. Od tego roku ma się to zmienić, za sprawą zapowiedzianych przez policję wzmożonych kontroli użytkowników jednośladów. Warto zatem pomyśleć o zdaniu egzaminu na prawko kat. AM, zwłaszcza, że nie trzeba będzie zdawać egzaminów z jazdy w tzw. WORD-ach (Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego).

Do niedawna praktyczne egzaminy na prawo jazdy kat AM mogły odbywać się jedynie w WORD-ach. Był to jeden z głównych powodów zniechęcających młodzież i dorosłych do podejmowania kursów prawa jazdy na motorowery. Aktualnie egzaminy mogą się odbywać w poza ośrodkami WORD. Dzięki nowelizacji przepisów, praktyczne egzaminy prawa jazdy na jednoślady i lekkie 4-kołowce wracają także do Pisza. Szkoleń i organizacji egzaminów podjął się jako jedyny w naszym powiecie Ośrodek Szkolenia Kierowców Krzysztof Gietek. Do kursu i egzaminu na praw jazdy kategorii AM może przystąpić młodzież od 14 roku życia oraz dorośli. Szkolenie składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej – jazdy. Część teoretyczna zakłada opanowanie materiału na temat przepisów ruchu drogowego. Siedmiogodzinny kurs kończy się państwowym egzaminem teoretycznym, polegającym na rozwiązywaniu testów na komputerze.

– Kursanci dostaną od nas niezbędne materiały do opanowania zagadnień, które pojawią się na egzaminie z przepisów ruchu drogowego. Dodatkową wiedzę otrzymają od instruktorów na zajęciach w naszym ośrodku. Po opanowaniu materiału teoretycznego, przystąpią do egzaminu z teorii – wyjaśnia Krzysztof Gietek, z OSK. – Egzamin teoretyczny odbędzie się w WORD, kursanci pojadą tam grupą.

Część praktyczna kursu, przewiduję 5 godzinny nauki jazdy po mieście pod okiem instruktora. Kursanci będą szkolili się na motorowerze z manualną skrzynią biegów. Po opanowaniu umiejętności kierowania jednośladem będą mogli przystąpić do egzaminu praktycznego.

– Egzamin będzie przeprowadzony na miejscu w Piszu. Umiejętności kursantów oceni egzaminator z WORD – dodaje Krzysztof Gietek. – Nowa forma egzaminów praktycznych jest zdecydowanie lepsza. Nasi kursanci nie będą musieli wyjeździć godzin w innych miastach jak Łomża czy Olsztyn, gdzie są zdecydowanie trudniejsze warunki do nauki jazdy i zdawania egzaminów.

Koszt kursu na prawo jazdy kategorii AM będzie wynosił 600 zł. Do tego trzeba doliczyć opłaty egzaminacyjne 200 zł. Wydatek taki może się jednak opłacić w porównaniu do kar jakie mogą ponieść osoby kierujące jednośladami i 4-kołowcami bez uprawnień.

Na największe nieprzyjemności i kary narażeni są niepełnoletni kierowcy. W ich przypadku konsekwencje jazdy bez prawka poniosą rodzice. Skutki mogą być bardzo różne. Informacja o kierowaniu bez uprawnień przez nieletniego trafia do sądu dla nieletnich. Poza tym rodzic – właściciel takiego pojazdu odpowiada z kodeksu wykroczeń. Jeśli dojdzie do wypadku lub kolizji dochodzi do odpowiedzialności cywilnej związanej z ubezpieczeniami. Rzeczą bezdyskusyjną jest również to, że osoby po odbytych kursach i zdanych egzaminach na prawo jazdy AM będą posiadały umiejętności prowadzenia tych pojazdów. To natomiast przełoży się na bezpieczeństwo ich i innych użytkowników dróg.

Artykuł sponsorowany
Brak komentarzy

Komentarze zostały wyłączone.