Ukradł ponad 10 tys. zł.-tym razem złodziejem był fałszywy sąsiad

Zapukał, podał się za sąsiada i pod pretekstem, że zalewa mu mieszkanie wszedł do mieszkania starszej kobiety. Do zdarzenia doszło w Białej Piskiej, fałszywy sąsiad ukradł ponad ponad 10 tys. złotych.

W godzinach popołudniowych do drzwi starszej pani zapukał młody mężczyzna. Powiedział, że jest jej sąsiadem z dołu. Przyszedł ponieważ kobieta zalewa mu mieszkanie, a woda cieknie prawdopodobnie z sedesu.

Mężczyzna wszedł do łazienki sąsiadki i poprosił ją, aby ta odkręciła wodę w wannie i lała ją dopóki nie powie jej, by zakręciła kran. Nowy sąsiad zaproponował 88-letniej kobiecie, że zapłaci jej 100 złotych za spuszczoną wodę. Miał jednak przy sobie jedynie banknot 200 zł, który dał sąsiadce. Ta wyszła do pokoju, wyjęła z szafy 100 złotych, aby oddać mu resztę pieniędzy.

Po chwili do mieszkania starszej kobiety przyszedł drugi mężczyzna prosząc kolegę, by wrócili do jego mieszkania i sprawdzili co aktualnie dzieje się z usterką. Mężczyźni wychodząc poprosili kobietę, aby ta ponownie spuszczała wodę w wannie. W ten sposób będą mogli stwierdzić, czy woda nie leci już na dół do sąsiada. Po kilku minutach spuszczania wody 88-latka zadzwoniła do syna nie wiedząc co ma dalej robić. Kiedy syn przyjechał okazało się, że z szafy w pokoju zginęła gotówka w kwocie 9 500 złotych i 200 euro.

Pokrzywdzona zgłosiła sprawę na policję. Funkcjonariusze wyjaśniają okoliczności tego zdarzenia.

Policja przestrzega
Policjanci przestrzegają jednak przed tego typu oszustami. Metod ich działania jest obecnie dużo. Od tych najpopularniejszych, czyli „na wnuczka”, czy „na policjanta” po nowy sposób działania – „na sąsiada”. Ofiarami padają zwykle osoby starsze mieszkające samotnie, które zwykle oszczędności przechowują w domu.
Funkcjonariusze apelują nie tylko do seniorów, aby nie wpuszczali do domu żadnych obcych osób, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości powiadamiali swoich najbliższych. Rozmawiajmy z naszymi rodzicami, dziadkami, starszymi osobami na te tematy. Wyjaśniajmy im, jak działają oszuści oraz w jaki sposób należy się zachować w tego typu sytuacjach.
Zbliżające się święta są okresem, kiedy to liczba różnego rodzaju oszustw. Bądźmy czujni, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości dzwońmy na policję.
Fot. Zdjęcie jest ilustracja do tekstu