Uwaga na zwierzęta na drogach

Policja apeluje do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności w okolicach lasów, ale także łąk i pól, gdzie na drogę często wychodzą dzikie zwierzęta.

Do dwóch takich zdarzeń drogowych doszło w ostatnim czasie na trasie Pisz-Kolno. W obu przypadkach kierowcy uderzyli w jelenie, które nagle wtargnęły na jezdnię. W ostatnim czasie, na drogach powiatu piskiego, co raz częściej dochodzi do zdarzeń z udziałem dzikich zwierząt. Prawdopodobieństwo spotkania zwierzyny na drodze jest największe wczesnym rankiem oraz późnym wieczorem, zwłaszcza w obszarach leśnych.
Jedno z takich zdarzeń miało miejsce w piątek (24 lutego br.) przed godz. 20.00 na drodze krajowej nr 63 między Piszem a Kolnem. Kierujący pojazdem marki Ford uderzył w jelenia, który nagle wtargnął na jezdnię. Podobne zdarzenie, na tej samej trasie, miało miejsce w niedzielę (26 lutego br.) przed godz. 9.00. Kierujący pojazdem marki Seat Toledo też uderzył w jelenia, który nagle wbiegł na jezdnię Na szczęście w zdarzeniach tych nie ucierpiała żadna osoba.
Podróżując drogami leśnymi oraz drogami między polami i łąkami warto stosować zasadę ograniczonego zaufania. Administratorzy dróg ustawiają znaki ostrzegające o zwierzynie w miejscach, gdzie jej ruch jest intensywny. Pamiętajmy jednak, że zwierzęta te znaki nie obowiązują i same wybierają drogi, którymi się poruszają. Wiele osób przemieszcza się nocą, ceniąc sobie mniejszy ruch na drodze. Jednak na terenach leśnych, ruch zwierząt o tej porze zdecydowanie się zwiększa. Weźmy to pod uwagę. Na drodze najważniejsze jest skupienie i rozwaga kierowcy. Prędkość dostosowujemy nie tylko do warunków atmosferycznych, ale przede wszystkim do warunków panujących na drodze.