Edukacja leśna w Nadleśnictwie Pisz

Jedną z podstawowych znaczeń lasu, jest jego funkcja społeczna.

Oznacza to, że las kształtuje korzystne warunki zdrowotne i rekreacyjne dla społeczeństwa, ponadto zwiększa rynek pracy, ale również zapewnia rozwój edukacji przyrodniczej. I właśnie ze względu na zwiększające się wciąż potrzeby i zainteresowanie przyrodą społeczeństwa, Lasy Państwowe kładą duży nacisk na edukację przyrodniczo-leśną, która ma celu upowszechnienie wiedzy o środowisku leśnym i trwale zrównoważonej gospodarce leśnej. Dodatkowo jest to zwiększanie świadomości w zakresie odpowiedzialnego korzystania ze wszystkich funkcji lasu, szczególnie w ostatnim czasie, kiedy zainteresowanie znacznie się zwiększyło, ze względu na okoliczności, które zmusiły wielu z nas do pozostania w domu.

Nadleśnictwo Pisz wchodzi w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego ,,Lasy Mazurskie’’, na terenie którego organizowane są różne formy zajęć edukacyjnych przygotowane przez leśników. Zajęcia kierowane są do wszystkich grup wiekowych i społecznych. Pracownicy LKP bazują na infrastrukturze edukacyjnej, w skład której wchodzi Ośrodek Edukacji Leśnej ,,Pliszka’’ wraz z salą z eksponatami i salą wykładową, w której organizowane są ,, Zielone lekcje’’ i warsztaty o tematyce leśnej. Ponadto w pobliżu biura Nadleśnictwa znajduje się ścieżka edukacyjna, bogato zaopatrzona w tablice edukacyjne, a także wiatę z paleniskiem, w której organizowane są ogniska na łonie natury, cieszące się dużą popularnością szczególnie wśród dzieci.

Na terenie Nadleśnictwa Pisz mieści się leśna ścieżka edukacyjna „Brzeziny-Szast” – chętnie odwiedzana przez mieszkańców Pisza, a także Las Ochronny Szast z wieżą widokową i wiatą nad rzeką Pisą. Idealnym miejscem na aktywny wypoczynek jest wiata edukacyjna przy osadzie leśnej Kulik, gdzie organizowane są liczne zajęcia terenowe, a także różne wydarzenia kulturowe takie jak coroczny Plener malarski, czy Zawody strzeleckie.
W tym roku Nadleśnictwo Pisz przeprowadziło ponad 60 tzw. „zielonych lekcji” z grupami szkolnymi i przedszkolnymi, wydarzenia kulturowe takie jak: festyny miejskie, zawody strzeleckie, XIII Plener Malarski. Osób uczestniczących w tych spotkaniach było ponad 3500. Jednak to nie koniec naszych starań i pomysłów. Zachęcamy do kontaktu z Panem Przemysławem Szabłowskim (tel: 697 201 073) w celu umówienia się na spotkanie na łonie natury.