WIOSNA W LESIE… JAK WYGLĄDA WIOSENNY LAS?

Wiosna jest z pewnością jedną z najpiękniejszych pór roku. Słońce coraz wcześniej i dłużej obdarza nas swoimi promieniami. Gdy słyszymy słowo „wiosna” przed oczami stają nam zieleniejące łąki, które pokrywają się kwiatami. Podobnie w lesie wszystko odżywa. Pojawiają się pierwsze pąki i kwiaty, powoli już zieleni się runo, na gałązkach wierzb możemy dostrzec bazie, a zwierzęta budzą się z zimowego uśpienia.

Nim na przełomie marca i kwietnia drzewa pokryją się listowiem, runo leśne – korzystając z krótkiego czasu, gdy dochodzą do niego promienie słońca – wypuszcza liście i kwiaty. Naszą uwagę przykuwają tu zwłaszcza najwcześniejsze kwiaty takie jak przebiśniegi, przylaszczki, śledziennice czy podbiał oraz typowo wiosenne grzyby takie jak czarka szkarłatna. Jednym z nielicznych krzewów leśnych zakwitających na przedwiośniu jest wawrzynek wilczełyko, który jest prawdziwym zwiastunem wiosny, w ciepłe zimy może pojawić się już pod koniec lutego.

WIOSNA W LESIE: DRZEWA

Dni stają się dłuższe, a temperatura powietrza wzrasta, do życia zaczynają budzić się drzewa. Już w lutym na gałązkach leszczyny pojawiają się charakterystyczne dla niej kwiatostany męskie potocznie zwane kotkami, kwiaty żeńskie natomiast są bardzo niepozorne, ukryte w małych pączkach zakończonych czerwonym pędzelkiem. Powoli zakwita olsza, jest to moment, gdy na jej gałązkach nie rozwinęły się jeszcze liście. Podobnie do leszczyny i olszy z zimowego uśpienia budzi się cis, czeremcha, topola, wierzba i brzoza.

WIOSNA W LESIE: PTAKI

Na jeszcze nagich gałązkach drzew siadają ptaki, które zwiastują przybycie wiosny. Las rozbrzmiewa śpiewem m. in.: drozda śpiewaka, słowika czy zięby. Samce swym śpiewem wabią samice oraz informują innych samców o zajętym terytorium. Jest to moment wzmożonej pracy nad wiciem gniazd, zarówno na drzewach jak i na ziemi. Część ptaków nie wykorzystuje po raz kolejny tego samego gniazda chyba, że uzna je za bezpieczne do wychowania i wyprowadzenia młodych.

WIOSNA W LESIE: OWADY

Wraz z ociepleniem ze swych kryjówek wychodzą owady. Zimę spędziły wśród liści, pod ziemią, czy też w załamaniach drzew. Najwcześniej budzą się trzmiele oraz niektóre motyle np. cytrynek czy różne gatunki rusałek. Oprócz nich pojawiają się pszczoły, osy, chrząszcze i mrówki, a także groźne szkodniki drzewostanów sosnowych m. in.: kornik ostrozębny.

WIOSNA W LESIE: INNE ZWIERZĘTA

Wiosna w lesie to czas, gdy swoją aktywność zwiększają również ssaki. Sarny, jelenie skubią bogate w składniki odżywcze trawy i krzewinki. Wiosna jest dla nich momentem narodzin i wychowania potomstwa. W podziemnych norach rodzą się młode lisa, jenota oraz wilka. Pierwsze tygodnie życia spędzają bezpiecznie pod ziemią, a dopiero później zaczynają wychodzić na powierzchnię. W wysoko położonych obszernych dziuplach rodzi się potomstwo kun leśnych, a gdzieś w leśnym zaciszu na świat przychodzą młode dziki zwane pasiakami, które w pierwszych dniach otoczone są troskliwą opieką matki-lochy.
Polecamy bardzo wiosenne wędrówki po lesie i obserwację budzącej się po zimowym odpoczynku przyrody.