Finowie inwestuja w Mazury – będą produkować super łodzie

Takie oraz podobne łodzie motorowe już niebawem produkowane będą w Ełku przez fińską spółkę ELITE SHIPYARD ELK.

Właścicielem nowej ełckiej spółki jest znana na rynku stoczniowym firma SAXDOR YACHTS z Finlandii. Spółka specjalizuje się w konstrukcji i produkcji jachtów, łodzi i statków. Inwestor zakupił w Ełku grunty o powierzchni 2,3 ha za blisko 1,1 mln zł, na którym wybudowana zostanie stocznia łodzi motorowych.
Spółka zdecydowała się na zakup gruntu w Ełku, a nie Suwałkach, gdzie była również rozważana lokalizacja. Podejmując decyzję o lokalizacji, inwestor wziął pod uwagę przedstawienie najlepszej oferty inwestycyjnej spośród miast z regionu, a także wzorową współpracę i wsparcie władz Ełku w zakresie poszukiwania odpowiedniej nieruchomości oraz współpracę miasta z Podstrefą Ełk Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Jeden z modelów łodzi – jak zapowiedzieli inwestorzy – będzie nazywała się “Ełk”. Jednostki produkowane na Mzurach będą trafiać głównie na rynek amerykański. Na Jeziorze Ełckim odbyły się już pierwsze testy nowej motorówki. Fiński inwestor deklaruje, że wartość planowanej inwestycji w I etapie wyniesie co najmniej 6 mln Euro, a zatrudnienie w ciągu 2-3 lat osiągnie 100 osób. Przyszła inwestycja otrzyma również wsparcie w ramach rządowego programu Polska Strefa Inwestycji.

Źródło: UM Ełk