Tania energia ze słońca przełoży się na ceny wody

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Piszu inwestuje w systemy do wytwarzania energii elektrycznej ze słońca.

Systemy fotowoltaiczne to najbardziej ekologiczna technologia pozyskiwania energii elektrycznej – nie generują hałasu i zanieczyszczeń oraz ulegają recyklingowi. Ponadto pozwala na duże oszczędności oraz zapewnia niezależność przy ciągle rosnących cenach energii elektrycznej. PWiK jest pierwszą miejską spółką, która postawiła na fotowoltaikę. We wrześniu na dachach budynków gospodarczych przedsiębiorstwa zamontowano ponad 160 paneli słonecznych do produkcji energii elektrycznej. Pilotażowa instalacja o mocy 46 kWp (kilowatopików) pomyślnie przeszła fazę testową, co oznacza, że PWiK będzie dalej inwestował w te odnawialne źródło energii. Koszt inwestycji wyniósł 180 tys. zł. Przedsięwzięcie zwróci się w przeciągu sześciu lat, przy czym okres gwarancyjny instalacji to 10 lat.

– O tej inwestycji myśleliśmy od dawna, mając na uwadze wysokie ceny energii elektrycznej. Fotowoltaika to przyszłość i alternatywa dla dla firm i ludzi szukających nowych rozwiązań i oszczędności z myślą o ochronie środowiska naturalnego – uważa Leszek Leniec, dyrektor PWiK. – Zacząłem od analizy potrzeb energetycznych naszego przedsiębiorstwa i na tej podstawie zaprojektowałem instalację o mocy około 380 kWp. Zamontowana testowa instalacja to początek. Będziemy szukać środków zewnętrznych i inwestować w kolejne instalacje.

Najwięcej energii z paneli fotowoltaicznych czerpie się w okresie od maja do połowy sierpnia. Docelowo PWiK chcę w tych miesiącach wytwarzać ilości energii elektrycznej, które będą pokrywały ok. 90 proc. zapotrzebowania energetycznego przedsiębiorstwa.

– Dążymy do obniżenia kosztów, dlatego ta inwestycja ma przynieść realne oszczędności. Ceny energii elektrycznej mają znaczący wpływ na taryfy wody i ścieków. Oszczędności wygenerowane przez fotowoltaikę będą miały wpływ na cenę tych mediów – dodaje Leszek Leniec.