Nieproszeni goście na Mazurach – bernikla kanadyjska

Parę niecodziennych ptaków spotkał nad brzegiem Pisy jeden z naszych czytelników. Był zachwycony ich widokiem i spotkaniem do momentu, kiedy dowiedział się, że są to nieproszeni goście.

Ptakami, które spotkał była para bernikli kanadyjskich. Jest to gatunek u nas nieznanym i niemile widzianym w całej Europie.

– Kiedy je zobaczyłem byłem zachwycony. Takich ptaków nie widziałem wcześniej – relacjonuje nasz czytelnik. – Od razu pomyślałem, że to bardzo rzadki gatunek. Potem pogrzebałem w internecie i wyszło zgoła inaczej.

W Europie hodowana w parkach i ogrodach jako ptak ozdobny. Uciekinierzy z niewoli utworzyli populacje na Wyspach Brytyjskich, Skandynawii oraz Europie Zachodniej i na Rugii, być może również na Sardynii i Islandii i Nowej Zelandii. Bernikla kanadyjska uznawana jest za jeden ze 100 najgroźniejszych gatunków obcych w Europie. Stale rozszerza tu swój zasięg, konkurując z rodzimymi, europejskimi gatunkami gęsi. Potrafi się z nimi krzyżować, zwłaszcza z gęgawą. W Polsce od kilkunastu lat corocznie obserwowane są zimujące bernikle, włącznie z dużym stadem na Zalewie Wiślanym. Część tych bernikli to uciekinierzy z ogrodów zoologicznych i prywatnych hodowli. W 2005 r. potwierdzono pierwszy udany lęg w Gdańsku. W 2007 r. w różnych częściach Gdańska do lęgów przystąpiły już 4 pary bernikli które wyprowadziły 15 młodych. Mimo, że ptaki odławiano i zatrzymywano w ogrodzie zoologicznym, nie zapobiegło to dalszemu wzrostowi liczebności tamtejszej populacji. W 2008 roku gniazdowanie tego gatunku stwierdzono na Kaszubach nad Jeziorem Somińskim w powiecie chojnickim oraz ponownie w Gdańsku. Co więcej, nad Jeziorem Somińskim był to najprawdopodobniej lęg mieszany z rodzimą gęgawą. Fakty te potwierdzają, że w Polsce trwa szybka inwazja tego gatunku, co może zagrozić gatunkom rodzimym.

Ministerstwo Środowiska przygotowało projekt ustawy o gatunkach obcych. Ustanawia ona m.in. zasady zarządzania inwazyjnymi gatunkami obcymi, czy ograniczenia dotyczące uwalniania do środowiska oraz przemieszczania w nim gatunków obcych. Na liście takich gatunków może znaleźć się bernikla kanadyjska.

Źródło: wikipedia