Święta w policyjnych statystykach

Piscy policjanci podsumowali działania „Bezpieczny weekend- Boże Narodzenie”.

4 nietrzeźwych kierujących, kilka niegroźnych kolizji i ponad 60 interwencji to bilans minionych świąt na terenie powiatu piskiego.

W trakcie minionych świąt piscy policjanci przeprowadzili działania „Bezpieczny weekend- Boże Narodzenie”. Trwały one w dniach 21-26 grudnia br. W tym czasie funkcjonariusze skontrolowali 180 pojazdów, nakładając 53 mandaty karne, w tym aż 39 za przekroczenie prędkości.
Jeden z kierowców stracił prawo jazdy za rażące przekroczenie dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym. Był to 26-letni mieszkaniec Warszawy, który kierował pojazdem marki Mercedes- Benz. W miejscowości Jeże przekroczył dopuszczalną prędkość o 57 km/h. W trakcie działań „Bezpieczny weekend- Boże Narodzenie” policjanci zatrzymali też 11 dowodów rejestracyjnych i ujawnili 4 nietrzeźwych kierujących. Pierwszego nietrzeźwego kierowcę patrol zatrzymał już w piątek (21 grudnia br.) po godz. 9.00 w Białej Piskiej. Był to kierowca pojazdu marki Renault. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało blisko 1 promil alkoholu w organizmie.

Kolejnego nietrzeźwego kierującego zatrzymali obywatele. Było to w wigilię po godz. 21.00 w okolicach miejscowości Rybitwy. To właśnie tam świadkowie zauważyli leżący w rowie pojazd marki VW Passat. Zza kierownicy wysiadał mężczyzna, który najwyraźniej był pijany. Jak się okazało 49-letni mieszkaniec powiatu kolneńskiego, kierujący passatem, miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jadąc samochodem straci panowanie nad autem w wyniku czego zjechał do przydrożnego rowu. Następnego kierowcę, który jechał po spożyciu alkoholu, policjanci zatrzymali 25 grudnia br. po godz. 13.00 w miejscowości Wejsuny. Obywatel Ukrainy kierował pojazdem marki Renault mając blisko 0,5 promila alkoholu w organizmie, co stanowi wykroczenie.

Kolejnego kierującego na tzw. „podwójnym gazie” patrol zatrzymał dzisiejszej nocy na ulicach Pisza. Mieszkaniec tego miasta siedział za kierownicą pojazdu marki BMW mając blisko 2 promile alkoholu w organizmie. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi kara nawet 2 lat pozbawienia wolności. Prowadzenie samochodu po użyciu alkoholu zagrożone jest karą aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych. Czas świąt to większa niż zwykle ilość interwencji odnotowanych przez funkcjonariuszy. Przez trzy dni świąt Bożego Narodzenia policjanci, na terenie powiatu piskiego, interweniowali 60 razy. Rok wcześniej interwencji w okresie świąt było 65.
Boże Narodzenie to czas spotkań w gronie najbliższych. Niestety nie wszędzie panowała rodzinna atmosfera. W tym roku 13 spośród 60 interwencji dotyczyło konfliktów w rodzinach.W okresie świąt na drogach naszego powiatu nie doszło do żadnego wypadku drogowego, a jedynie do kilku niegroźnych kolizji. Minione święta należy zatem uznać za bezpieczne.