Myślał, że nikt tego nie widział – ukradł portfel

Piscy kryminalni ustalili i zatrzymali 34-letniego mężczyznę podejrzanego o kradzież portfela w sklepie. Sprawca przywłaszczył sobie portfel pozostawiony na palecie z piwem.

Kryminalni z piskiej komendy ustalili i zatrzymali sprawcę kradzieży portfela, w którym były dokumenty i karty kredytowe. Do zdarzenia doszło w jednym z miejscowych sklepów. Śledczy ustalili sprawcę na podstawie zeznań świadków oraz nagrania z monitoringu znajdującego się w sklepie. To 34-letni mieszkaniec Pisza. Na nagraniu widać jak mężczyzna w czapce z daszkiem zauważył pozostawiony na palecie z piwem portfel. Zabiera go i idzie do kasy. Po zrobieniu zakupów wychodzi ze sklepu. Zatrzymany mężczyzna usłyszał zarzut kradzieży. Przyznał się do popełnienia tego czynu. Powiedział policjantom, że ukradł portfel myśląc, że jest w nim znaczna gotów. Kiedy zorientował się, że są w nim jedynie dokumenty jeszcze tego samego dnia wyrzucił portfel do kosza na terenie miasta. 34-latkowi grozi teraz kara nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Policjanci przypominają, co należy zrobić w przypadku utraty dokumentów

1. zastrzec je w banku – najłatwiej w swoim

Jeśli ktoś nie ma rachunku, powinien to zrobić w dowolnym banku przyjmującym zastrzeżenia od wszystkich (lista na stronie: www DokumentyZastrzezone.pl).

Wystarczy zgłosić dokument w jednym banku, aby dane automatycznie przekazano do Centralnej Bazy Danych, a następnie rozesłano do wszystkich banków, operatorów telefonii komórkowych oraz tysięcy innych firm i instytucji korzystających z Systemu DZ.

Dokumenty można zastrzegać nie tylko osobiście. Większość banków przyjmuje zgłoszenia telefoniczne (od swoich klientów), a część wprowadziła taką funkcję również do bankowości elektronicznej.

Jeśli ktoś próbuje posłużyć się dokumentem zastrzeżonym, operacja zostanie zablokowana, a do wyjaśnienia sprawy wzywana jest Policja.

2. zgłosić się do najbliższej jednostki Policji – tylko jeśli dokumenty zostały skradzione

3. zawiadomić gminę lub placówkę konsularną – w celu wyrobienia nowego dokumentu

Kiedy należy zastrzegać dokumenty ?

Trzeba to zrobić zarówno w przypadku zagubienia, jak i utraty dokumentu w wyniku kradzieży. Niezależnie od przyczyny, powinno się zareagować możliwie jak najszybciej.

Jakie dokumenty ?

Najważniejsze są: dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, karta pobytu.

Dlaczego należy zastrzegać ?

Dziennie zdarza się kilkadziesiąt prób posłużenia się cudzym lub podrobionym dokumentem, np.:

– wyłudzenia kredytów i pożyczek;

– unikanie opłat, kradzieże wyposażenia (wynajem mieszkań i pokoi hotelowych);

– kradzieże wynajętych samochodów lub innych rzeczy;

– zakładanie fikcyjnych firm (przestępstwa kredytowe i podatkowe).

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie www.DokumentyZastrzezone.pl.