Dąb i kasztanowiec z Puszczy Piskiej – Światowy Dzień Drzewa

10 września to Światowy Dzień Drzewa, dlatego chcielibyśmy przedstawić sylwetki dwóch najbardziej rozpoznawalnych drzew w Nadleśnictwie Pisz.

Dla tych, którzy jeszcze nic o nich nie słyszeli, a być może chcieli by je poznać, mamy kilka informacji i wskazówki jak do nich dojechać.

Kasztanowiec zwyczajny

 

Jest najbardziej znanym kasztanowcem na terenie Nadleśnictwa Pisz. Rośnie na środku rozległego placu w miejscowości Kulik. Obecnie jest to miejsce wykorzystywane przez pracowników nadleśnictwa, podczas prowadzenia zajęć z edukacji leśnej. Wokół placu znajduje się wiata, „grzybek” z możliwością rozpalenia ogniska, toaleta. Niegdyś plac był podwórkiem gospodarza, który zajmował się m.in. hodowlą koni. O historii tego miejsca świadczą pozostałości fundamentów, kamienna piwnica i studnia. Jedyna osada jaka znajduje się w miejscowości Kulik należy do Nadleśnictwa Pisz i kiedyś pełniła rolę leśniczówki łowieckiej.

Kasztanowiec jest doskonale znany mieszkańcom Pisza i okolic. Pod rozłożystą koroną drzewa, na dębowej ławce wokół pnia, odpoczywają rowerzyści i wędrowcy poszukujący ciszy i spokoju.

Mimo tego, iż nie jest to drzewo okazałe, bo jego wymiary wynoszą: 18 metrów wysokości i 240 cm obwodu, to dla lokalnej społeczności jest jednym z najbardziej ulubionych „drzewnych” sąsiadów.

Jak do niego dojechać? Odległość z centrum Pisza wynosi jedynie 13 km. Z Pisza należy kierować się drogą na Turośl. Po przejechaniu 10 km znajdziemy się przy skrzyżowaniu na którym musimy skręcić w lewo, kierując się do miejscowości Wielki Las. Po 500 m powinniśmy skręcić w lewo w asfaltową drogę leśną, która jest udostępniona do ruchu samochodowego. Po 2 km znajdziemy się u celu. Zatrzymajmy się przy Kapliczce Św. Huberta znajdującej się tuż przy drodze. Po lewej stronie, na polanie znajdziemy „naszego sąsiada”. Nie czekajcie na wizytę! Ciekawostką jest to, że drzewo w tym momencie kwitnie!

Dąb szypułkowy

 

Jest pomnikiem przyrody i najbardziej znanym drzewem na popularnym polu biwakowym „Binduga Młyńska” nad jeziorem Seksty. W okresie wakacyjnym „ma oko” na spędzających tam wakacje turystów. Czuwa nad bezpieczeństwem i pilnuje odpowiedniego zachowania w tym urokliwym miejscu na skraju lasu i wody. Po wyjeździe wczasowiczów zostaje mu już tylko obraz spokojnych fal jeziora.

Jak dojechać? Na pole biwakowe Binduga Młyńska trafimy przejeżdżając przez miejscowość Karwik w kierunku Niedźwiedziego Rogu. Po przekroczeniu mostku na strudze za wsią Karwik, po ok. 750 m asfaltowej drogi na skrzyżowaniu z drogą leśną, musimy skręcić w lewo (widoczny kierunkowskaz). Po kilku minutach ukaże nam się błękit jeziora Seksty, a po lewej stronie polany na skraju lasu znajduje się nasz dąb. Jego wysokość to 25 metrów, a obwód pnia na wysokości 130 cm wynosi 570 cm .