Przybywa punktów na mapie zagrożeń

Ponad 300 zgłoszeń naniesionych na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa w powiecie piskim.

Chcąc mieć wpływ na bezpieczeństwo w najbliższej okolicy warto skorzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Od początku tego roku na terenie powiatu piskiego naniesionych zostało ponad 300 zgłoszeń. Blisko 60% z nich zostało potwierdzonych. Najwięcej zgłoszeń dotyczy spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych oraz zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Piscy policjanci zachęcają mieszkańców do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Jest to forma wymiany informacji między obywatelami a policją. Funkcjonariusze otrzymują w ten sposób zgłoszenia o miejscach zagrożonych, o których być może nie mieli wiedzy. Pozwala to na dyslokowanie służb i patroli właśnie w te rejony, które według mieszkańców są niebezpieczne lub wymagają systematycznego nadzoru ze strony policji.

Policjanci przypominają zatem, w jaki sposób można korzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, a jest to bardzo proste

Wystarczy wejść na stronę internetową komendy wojewódzkiej, miejskiej lub powiatowej Policji i tam kliknąć baner z logo Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Następnie należy nanieść zagrożenie (z odpowiedniej kategorii) w konkretne miejsce na mapie. Można też dodać krótki opis oraz zdjęcie. Przekazanie tych informacji zajmuje tylko kilka chwil. W razie potrzeby można skorzystać z instrukcji obsługi.

Z narzędzia należy korzystać w sposób rozsądny. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji. Z jednego komputera można zgłosić jedno zagrożenie na dobę. Takie zgłoszenie jest anonimowe.

Zgłoszenia naniesione na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa w powiecie piskim
W minionym roku na terenie powiatu piskiego na mapę naniesionych zostało ponad 700 zgłoszeń. W tym roku jest ich już 342. Wszystkie te zgłoszenia zostały sprawdzone przez funkcjonariuszy. 198 z nich zostało potwierdzonych, co stanowi blisko 60%.

W tym roku najwięcej zgłoszeń dotyczyło:

– spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych – 113

– przekraczania dozwolonej prędkości – 101

– dzikie wysypiska śmieci – 24

– nieprawidłowe parkowanie – 18

W sezonie letnim pojawiły się także zgłoszenia dotyczące zagrożenia bezpieczeństwa na obszarach wodnych. Takich informacji było 5. Należy jednak pamiętać, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.


Źródło: KPP w Piszu