Pierwszy dzień wiosny, Dzień wagarowicza – policja apeluje

„Dzień Wagarowicza” . Policjanci apelują do właścicieli sklepów, pubów i kawiarni – nie sprzedawajcie alkoholu osobom niepełnoletnim

Zgodnie z tradycją już od wielu lat dzień 21 marca obchodzony jest jako „Dzień Wagarowicza”. W tym dniu uczniowie często, bez wiedzy i zgody nauczycieli, samowolnie opuszczają teren szkoły. Zdarza się niestety, że sięgają wówczas po alkohol. Policjanci już dziś apelują do właścicieli sklepów, pubów i kawiarni, aby nie sprzedawali alkoholu osobom, które nie ukończyły 18 lat.

„Dzień Wagarowicza”, obchodzony tradycyjnie 21 marca jest doskonałą okazją, aby skierować apel do sprzedawców. Tego dnia młodzież masowo opuszcza teren szkoły, bez wiedzy i zgody nauczycieli. Uczniowie organizują sobie czas we własnym zakresie. Zdarza się, że będąc poza nadzorem dorosłych, sięgają po alkohol.

Piscy policjanci korzystając ze sposobności już dzisiaj apelują do właścicieli sklepów, pubów i kawiarni, aby nie sprzedawali i nie podawali żadnego alkoholu osobom, które nie ukończyły 18 lat. Podkreślają, aby pamiętać o tym nie tylko przy okazji „Dnia Wagarowicza”.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przypadku wątpliwości co do pełnoletności nabywcy sprzedający lub podający napoje alkoholowe uprawniony jest do żądania okazania dokumentu stwierdzającego wiek nabywcy. Policjanci zwracają jednak uwagę na to, że dowód osobisty osoby niepełnoletniej wygląda tak samo, jak osoby dorosłej, stąd należy zwróci uwagę na datę urodzenia.

Funkcjonariusze przypominają, że sprzedaż alkoholu osobie niepełnoletniej jest przestępstwem, ale także wielką szkodą wyrządzoną młodemu człowiekowi, jego rodzicom i najbliższym.