Muzyczna podróż z Feliksem Nowowiejskim-uczniowie OSM dali piękny koncert

Zobacz galerię
8 zdjęć
Muzyczna podróż z Feliksem Nowowiejskim-uczniowie OSM dali piękny koncert
fot. I

Muzyczna podróż z Feliksem Nowowiejskim-uczniowie OSM dali piękny koncert
fot. H

Muzyczna podróż z Feliksem Nowowiejskim-uczniowie OSM dali piękny koncert
fot. F

Muzyczna podróż z Feliksem Nowowiejskim-uczniowie OSM dali piękny koncert
fot. E

Muzyczna podróż z Feliksem Nowowiejskim-uczniowie OSM dali piękny koncert
Fot. D

Muzyczna podróż z Feliksem Nowowiejskim-uczniowie OSM dali piękny koncert
fot. C

Muzyczna podróż z Feliksem Nowowiejskim-uczniowie OSM dali piękny koncert
fot. B

Muzyczna podróż z Feliksem Nowowiejskim-uczniowie OSM dali piękny koncert
fot. A

Kompozycje Feliksa Nowowiejskiego oraz Fryderyka Chopina zaprezentowali uczestnicy koncertu w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I stopnia w Piszu. Popisy chóru, zespołu instrumentalnego oraz solistów były głównym punktem obchodów wielkiego kompozytora.

Prawdziwą podróżą przez życie i twórczość Feliksa Nowowiejskiego był koncert zorganizowany przez Ogólnokształcąca Szkołę Muzyczną I st. w Piszu. Na scenie zaprezentowali się uczniowie placówki, a także młodzi wykonawcy z Mławy oraz Zuzanna Nalewajek, absolwentka piskiej OSM, która kontynuuje edukację muzyczną w Olsztynie. Widownię w sali koncertowej szczelnie wypełnili rodzice oraz najbliżsi uczniów.

– W koncercie udział wzięli wszyscy uczniowie. Wysłuchaliśmy kilku solowych występów naszych uczniów oraz gości z Mławy, którzy prezentowali muzykę Feliksa Nowowiejskiego oraz Fryderyka Chopina. Koncert rozpoczęła „Rota” w wykonaniu chóru klas IV-VI, prowadzonego przez panią Agatę Rożniatowską. Rodzice młodszych uczniów mogli zobaczyć swoje dzieci na scenie podczas występu zespołu instrumentalnego. Koncert był ważnym wydarzeniem w kalendarzu naszych szkolnych wydarzeń. Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację Dni Feliksa Nowowiejskiego, a także licznie zgromadzonej publiczności – mówi Isabel Gonzales-Szymczyk, dyrektor OSM I st. w Piszu.

Podczas koncertu Feliks Nowowiejski został przedstawiony z jak najlepszej strony, poprzez piękne wykonanie jego utworów. Pochodzący z naszego regionu kompozytor na przełomie XIX i XX wieku napisał nie tylko wiele nagradzanych oratoriów i symfonii. Jest także autorem m.in. muzyki do „Roty”, piosenki dziecięcej „Zima zła”, czy hymnu”O Warmio moja miła”. W przerwie pomiędzy występami ciekawe fakty życia jednego z najsłynniejszych polskich kompozytorów i dyrygentów przybliżyła pani Julitta Pałys. Nie zabrało także informacji o tym, jak Feliks Nowowiejski żył i skąd czerpał inspirację.

Podczas koncertu nastąpiło rozstrzygnięcie konkursów dotyczących życia i twórczości kompozytora, które także odbyły się w ramach Dni Feliksa Nowowiejskiego. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki, a najlepsi zostali nagrodzeni. Kolejnym dużym wydarzeniem w OSM I st. w Piszu będzie rekrutacja uczniów do klasy I. Od 4 kwietnia rozpoczną się trzydniowe przesłuchania.

Źródło OSM I Stopnia w Piszu
Fot. Archiwum OSM I st.