Światowy Dzień Zdrowia – Pokonaj cukrzycę

Pod hasłem „Pokonaj cukrzycę” odbędą się obchody tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia 7 kwietnia.

Cukrzyca to ciągle rozpowszechniająca się choroba. W roku 2012 była to bezpośrednia przyczyna 1,5 mln zgonów! Według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), do 2030 r. cukrzyca może być siódmą z kolei przyczyną występowania zgonów. Cukrzyca dotyczy ponad 3 mln Polaków, ale jest jej świadomych i z jej powodu leczonych jedynie 2,2 mln osób. Na całym świecie na cukrzycę choruje prawie 350 mln ludzi.

Jak informuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Piszu, rozróżniamy dwa główne typy choroby. Osoby cierpiące na cukrzycę typu 1 na ogół w ogóle nie wytwarzają własnej insuliny i dlatego, aby przeżyć, muszą przyjmować insulinę w formie iniekcji. Chorzy na cukrzycę typu 2, którzy stanowią około 90% wszystkich przypadków zachorowań, najczęściej wytwarzają własną insulinę, ale w niewystarczającej ilości lub ich organizm nie jest w stanie jej właściwie wykorzystywać. Osoby chore na cukrzycę typu 2 na ogół mają nadwagę i prowadzą siedzący tryb życia.

Długotrwale utrzymujący się we krwi wysoki poziom glukozy powoduje uszkodzenie narządów wewnętrznych i może być przyczyną zawału serca, udaru mózgu, niewydolności nerek, impotencji oraz zakażeń prowadzących do amputacji kończyn. Przy zastosowaniu właściwego leczenia wpływ cukrzycy na życie chorego można zminimalizować. Nawet osoby cierpiące na cukrzycę typu 1 mogą cieszyć się długim życiem w zdrowiu.