Powiatowe obchody Dnia Sybiraka

Hołd zesłańcom na Sybir oddali mieszkańcy powiatu piskiego podczas Światowego Dnia Sybiraka.

Święto upamiętnia ponad 325 tysięcy obywateli Polski deportowanych w głąb Związku Radzieckiego podczas II wojny światowej. Symboliczna data święta przypada na 17 września – tego bowiem dnia w 1939 roku Związek Radziecki napadł na Polskę.
W tegorocznych powiatowych obchodach, które odbyły się 19 września w Orzyszu, Powiat Piski reprezentowali Wicestarosta Piski Marek Wysocki oraz dr Waldemar Brenda. Uczestniczący w uroczystym apelu z udziałem Wojskowej Asysty Honorowej 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej złożyli kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym zesłanych na Sybir. Msza św. w intencji Sybiraków odbyła się w kościele p.w. Matki Bożej Szkaplerznej w Orzyszu.
Dalsza część obchodów miała miejsce w Ratuszu Miejskim w Orzyszu, gdzie Odznaką Honorową Sybiraka zostali odznaczeni m.in. poseł na Sejm RP Jerzy Małecki oraz Wicestarosta Piski Marek Wysocki. Wykład „Losy obywateli polskich deportowanych do ZSRR w latach 1940-1941” wygłosiła historyk, zastępca naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku Magdalena Dzienis-Todorczuk. Debatę z udziałem dra Waldemara Brendy, Magdaleny Dzienis-Todorczuk oraz prezesa Koła Powiatowego Związku Sybiraków w Piszu Janusza Chmielewskiego poruszającą cały wachlarz zagadnień związanych z tragicznym doświadczeniem zsyłki i tułaczki, jaki przypadł w udziale Sybirakom i ich rodzinom poprowadziła Beata Szymankiewicz z Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej.
W ramach obchodów zaprezentowano wystawę IPN „Sybiracy. Deportacje obywateli polskich w głąb ZSRR 1939-1941” oraz wzruszający dokument o losach orzyskich Sybiraków „300 gram chleba. Historie, w które zostaliśmy zesłani” zrealizowany przez Polanę Kultury w Orzyszu.

Relacja z wydarzenia na antenie TVP 3 Olsztyn

Fot.: Urząd Miejski w Orzyszu