Nieodpłatna pomoc prawna

Nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie, nieodpłatna mediacja.

Potrzebujesz pomocy prawnika, doradcy, mediatora?
Jesteś w trudnej sytuacji życiowej i potrzebujesz pomocy w rozłożeniu długu na raty lub w spłacie pożyczek „chwilówek”?
Masz kłopoty mieszkaniowe i grozi Ci eksmisja?
Masz problemy pracownicze lub odziedziczyłeś długi?
Masz problemy pracownicze lub inne kłopoty związane ze sprawami życia codziennego?
Nie wiesz, do jakiego urzędu pójść po pomoc?

Skorzystaj z systemu nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego lub nieodpłatnej mediacji.

Starosta Piski przypomina, że mieszkańcy powiatu piskiego mogą korzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego oraz nieodpłatnej mediacji. Nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie oraz nieodpłatna mediacja przysługują każdej osobie, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej

Co to znaczy, że pomoc jest nieodpłatna?

Wszystkie z podejmowanych działań w ramach:
nieodpłatnej pomocy prawnej
nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego
nieodpłatnej mediacji
są w pełni darmowe, niezależnie od tego, czy sprawa znajdzie finał w sądzie.

Kto może skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej? Co zrobić, gdy uważasz, że koszty pomocy prawnika są dla Ciebie zbyt wysokie?

W takiej sytuacji w punkcie nieodpłatnej pomocy prawnej, w którym uzyskasz nieodpłatną pomoc prawną, składasz pisemne oświadczenie, że nie jesteś w stanie ponieść takich kosztów. Nie martw się. Nie musisz zabierać ze sobą żadnych dodatkowych dokumentów z wyjątkiem dowodu osobistego. Wzór pisemnego oświadczenia, że nie jesteś w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej, otrzymasz w punkcie od osoby, która udzieli Ci nieodpłatnej pomocy prawnej.

Starosta Piski przypomina, że w 2022 roku na terenie powiatu piskiego działają cztery punkty nieodpłatnej pomocy prawnej: w Piszu, Rucianem-Nidzie, Orzyszu oraz Białej Piskiej. Zgłoszenia wizyty należy dokonać telefonicznie pod numerem Starostwa Powiatowego w Piszu 87 425 47 00 lub 87 425 46 90 od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00–15.00 lub za pośrednictwem strony internetowej https://np.ms.gov.pl/zapisy.

Czy jako przedsiębiorca mogę skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej? Tak. Jeżeli jesteś osobą samozatrudnioną czyli prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą i w ciągu ostatniego roku nie zatrudniałeś innych osób. Aby skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej składasz:

pisemne oświadczenie, że nie jesteś w stanie ponieść kosztów pomocy prawnika oraz
oświadczenie o niezatrudnianiu innych osób w ciągu ostatniego roku, a także
wszystkie zaświadczenia o pomocy de minimis oraz pomocy de minimis w rolnictwie i rybołówstwie, otrzymane w roku, w którym ubiegasz się o nieodpłatną pomoc prawną oraz w ciągu dwóch poprzedzających ją lat podatkowych, albo oświadczenia o wielkości tej pomocy otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie.