Uwaga na smsy z informacją o odłączeniu prądu mieszkanka Pisza straciła 5 tys zł

Uwaga na oszustów, którzy przesyłają wiadomości tekstowe sms z informacją o terminie odłączenia prądu w związku z niewielkim zadłużeniem.

Mieszkanka Pisza otrzymała takiego smsa z zakładu energetycznego z prośbą o uregulowanie należności w kwocie 3,46 zł i podanym linkiem. W przeciwnym razie odcięty miał jej zostać prąd. Wchodząc na podany link kobieta straciła ze swojego konta bankowego 5000 złotych.
Kobieta otrzymała wiadomość sms o następującej treści: „ Zakład energetyczny (tu pada konkretna nazwa) na dzień 24.05 zaplanował odłączenie energii elektrycznej. Prosimy o uregulowanie należności 3,46 zł. Zapłać teraz na: ( tu podany jest link)”.
Po otrzymaniu tej wiadomości kobieta kliknęła w załączony link i postanowiła od razu uregulować tą niewielką kwotę w wysokości 3,46 zł. Link przekierował ją na stronę banku, gdzie opłaciła dług. Po dokonaniu transakcji pokrzywdzona chciała sprawdzić, czy płatność została zaakceptowana. Zauważyła wówczas, że z jej konta bankowego dokonanych zostało 5 przelewów na łączną kwotę 5000 złotych. W tej sytuacji kobieta zadzwoniła na infolinię swojego banku i zablokowała konto oraz aplikację bankową.
Policjanci przestrzegają przed tego typu wiadomościami sms. Przypominają, aby pod żadnym pozorem nie wchodzić na przesyłane linki, bo zwykle wiąże się to z utratą znacznych sum pieniędzy z konta bankowego. O wszelkich niepokojących sytuacjach tego typu oraz próbach oszustwa należy powiadomić policję.