Muzeum w Praniu zaprasza na spotkanie literackie

Muzeum K.I.Gałczyńskiego w Praniu zaprasza na spotkanie literackie “na górce”, którego gościem będzie Marek Zagańczyk – redaktor, autor prozy podróżnej.

Spotkania literackie na „górce” w Praniu, mają już 15-letnia tradycje. Organizowane są one jesienią, zimą i wczesną wiosnę, a stali ich bywalcy nazywają je małymi sezonami artystycznymi. Przez ten czas w Praniu gościło ludzi pióra, eseistów i krytyków literackich, poetów i redaktorów. Spotkanie z Markiem Zagańczykiem pt. “Pisanie o podróży” połączone z pokazem slajdów odbędzie się w sobotę (28 grudnia).

Marek Zagańczyk (ur. 10 lutego 1967 w Warszawie) – polski pisarz, eseista, wydawca, zastępca redaktora naczelnego „Zeszytów Literackich”, autor książek „Krajobrazy i portrety”,„Droga do Sieny”, „Cyprysy i topole”. Absolwent Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie. W latach 1989–1990 dziennikarz działu kultury dziennika „Obserwator”. Od 1989 do 1991 członek redakcji miesięcznika „Teatr”. Od 1989 wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie, 1991–2008 sekretarz redakcji, a od września 2008 zastępca redaktora naczelnego kwartalnika „Zeszyty Literackie”. Redaktor serii „Podróże” (Zeszyty Literackie). Kurator archiwum i spuścizny Pawła Hertza. Eseje, szkice literackie i recenzje publikował w pismach: „Kultura Niezależna”, „Teatr”, „Gazeta Wyborcza” i „Zeszyty Literackie”. Za wybitne osiągnięcia w pracy twórczej oraz działalności publicystycznej i wydawniczej, za zasługi w popularyzowaniu literatury został odznaczony w 2012 roku Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Maratończyk, zdobywca Korony Maratonów Polskich, uczestnik maratonów w Atenach, Berlinie, Florencji, Monachium, Paryżu, Rzymie, Wenecji.