Potrącenie rowerzysty – Akcja Jednoślad

Do potrącenia rowerzysty doszło w minioną niedzielę w centrum Białej Piskiej.

Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu zdarzenia wynika, że kierujący pojazdem marki Mazda, 28- letni mieszkaniec Białej Piskiej jechał zbyt szybko. Kierowca najwyraźniej nie dostosował prędkości jazdy do warunków panujących na drodze. W pewnym momencie zaczął hamować. Ostatecznie stracił panowanie nad autem i uderzył w jadącego z przeciwka rowerzystę. 56-letni mężczyzna, jadący rowerem, przewieziony został do szpitala. Po badaniach okazało się, że doznał jedynie ogólnych potłuczeń. Obaj mężczyźni byli trzeźwi. Z uwagi na rażące naruszenie przepisów ruchu drogowego funkcjonariusze zatrzymali kierującemu mazdą prawo jazdy. Policjanci wyjaśniają przyczyny i okoliczności tego zdarzenia.

 

AKCJA JEDNOŚLAD

W czwartek 9 maja policjanci piskiej drogówki przeprowadzili działania pn. „Jednoślad” . Celem tej akcji jest poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, w tym przypadku rowerzystów i motocyklistów. Tego dnia policjanci zwracali też uwagę na to, czy kierujący jednośladami stosują się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego.

W ramach przeprowadzonej akcji funkcjonariusze drogówki ujawnili nietrzeźwego motorowerzystę, rowerzystę i motocyklistę pod działaniem alkoholu. Zatrzymali też nastolatka jadącego motorowerem bez uprawnień. 16-latka kierującego motorowerem marki Chuanl policjanci zatrzymali do kontroli drogowej po godz. 17.00 w miejscowości Kocioł Duży. Jak się okazało nastolatek jechał0 tym pojazdem nie mając do tego stosownych uprawnień. Motorower przekazany został właścicielce – matce nastolatka. Kobieta ukarana została mandatem karnym za udostępnienie pojazdu osobie nieposiadającej uprawnień do kierowania pojazdami. Sprawą 16-latka zajmie się natomiast sąd rodzinny i nieletnich.

Tego dnia patrol piskiej drogówki po godz. 9.00 w Białej Piskiej zatrzymał do kontroli drogowej motorowerzystę. Jechał nim 62-letni mieszkaniec tego miasta. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało blisko 1 promil alkoholu w organizmie. Przed godz. 16.00 w centrum Białej Piskiej policjanci wyeliminowali z ruchu motocyklistę, który jechał będąc pod działaniem alkoholu. Jednośladem marki Suzuki kierował 60-letni mężczyzna. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało blisko 0,5 promila alkoholu w organizmie. Chwilę później na tej samej ulicy patrol drogówki zatrzymał do kontroli rowerzystę, którego sposób jazdy sugerował, że jest pod działaniem alkoholu. Jak się okazało 60-letni letni mężczyzna jadący jednośladem miał blisko 2 promile alkoholu w organizmie. Za kierowanie pojazdem, w tym motocyklem, w stanie nietrzeźwości grozi kara nawet 2 lat pozbawienia wolności. Za jazdę rowerem w takim stanie kodeks wykroczeń przewiduje karę aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych.

 

Źródło: KPP w Piszu
Fot. KPP w Piszu