Chcą zasiąść w ławach poselskich

Po raz kolejny uczennice Zespołu Szkół Nr 1 Łucja Wądołowska i Magdalena Turska z Samorządowego Gimnazjum Publicznego w Piszu wezmą udział w projektach rekrutacyjnych do Sejmu Dzieci i Młodzieży, który w tym roku będzie miał XXV sesję.

Temat tegorocznych obrad brzmi „Posłowie Sejmu II RP. Ich losy i działalność w okresie II wojny światowej i okupacji”. Wszyscy chętni uczniowie (w wieku 13-17 lat) będą musieli zrealizować projekt, którym w sposób trwały, upamiętnią losy i działalność posła, sprawującego mandat w latach 1918-1939, który podczas II wojny światowej działał dla dobra ojczyzny. W tym celu będą pracowali w dwuosobowych zespołach, aby stworzyć trwały efekt realizowanego projektu, w postaci krótkiego filmu, słuchowiska, witryny internetowej lub innego pomysłu promującego losy wybranego bohatera.

Lista najlepiej ocenionych prac zostanie ogłoszona 30 kwietnia br., a ich autorzy 1 czerwca zasiądą w ławach poselskich w charakterze uczestnika lub uczestniczki Sejmu Dzieci i Młodzieży. Dodatkowo najlepszy zespół z każdego województwa oraz trzy najwyżej ocenione zespoły z całej Polski wezmą udział w seminariach oraz posiedzeniu komisji, które odbędą się w dniach 11-12 maja 2019 r.


Zofia Prauss

Uuczennice będą realizowały zadania konkursowe m.in. od 28.03.2019r. w hallu Miejsko- Gminnej Bibliotece w Piszu można obejrzeć wystawę poświęconą Zofii Praussowej – posłance na Sejm II Rzeczpospolitej I i II Kadencji, członkini AK oraz więźniarce Majdanka i Oświęcimia. Podobna wystawa pojawiła się także w I LO w Piszu. Ponadto w poniedziałek 1.04. w Muzeum Ziemi Piskiej odbyły się trzy spotkania upamiętniające wybraną postać dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Piszu, Zespołu Szkół Nr 1 oraz Słuchaczy Piskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.