Piją i jeżdżą – reaguj na nietrzeźwych kierowców

W czwartek po godz. 19.00 kierując pojazdem marki Opel Corsa 59-letni mieszkaniec gminy Pisz, zatrzymany został do kontroli drogowej przez patrol piskiej drogówki.

Już po otwarciu drzwi auta funkcjonariusze nie mieli żadnych wątpliwości, że mężczyzna jest pijany. Badanie stanu trzeźwości tylko to potwierdziło. Okazało się bowiem, że 59-latek ma ponad 3 promile alkoholu w organizmie.

W trakcie rozmowy z policjantami kierowca opla przyznał się, że po południu wypił cztery piwa. W tej sytuacji od razu stracił prawo jazdy, które zostało mu zatrzymane przez funkcjonariuszy.
Tego samego dnia w Piszu patrol drogówki zatrzymał do kontroli drogowej pojazd marki Ford Galaxy. Za kierownicą siedział 46-letni mieszkaniec miasta. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało blisko 0,5 promila alkoholu w organizmie, co stanowi wykroczenie.

Nie ma dnia, aby policjanci nie zatrzymali nietrzeźwego kierowcy. Stąd apelują do wszystkich o reagowanie w sytuacjach, w których osoba nietrzeźwa chce wyjechać na drogę. Taką informację można zgłosić również anonimowo. Nieistotne jest, czy będzie kierować pojazdem mechanicznym, czy rowerem. Należy pamiętać o tym, że każdy nietrzeźwy uczestnik ruchu drogowego stwarza realne zagrożenie dla innych korzystających z drogi, w tym także dla dzieci.

Kierowcy, którzy wsiadają za kierownicę będąc pod działaniem alkoholu muszą się liczyć z konsekwencjami swojego nieodpowiedzialnego zachowania. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości kodeks karny przewiduje karę do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz kierowania pojazdami nawet na okres 15 lat. Dodatkowo osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości musi się liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 000 złotych w przypadku, kiedy osoba po raz pierwszy dopuszcza się popełnienia takiego czynu. Gdy sytuacja powtórzy się kara wzrasta i jest nie mniejsza niż 10 000 złotych.

Policjanci przypominają, że w recepcji Komendy Powiatowej Policji w Piszu przy ul. Armii Krajowej 1 znajduje się alkomat. Urządzenie jest czynne przez całą dobę, a korzystanie z niego jest bezpłatne. Stąd mając wątpliwości, czy można już bezpiecznie wsiąść za kierownicę, warto przyjść i to sprawdzić. Można w ten sposób zapobiec nieszczęściu na drodze.