Noc na promilach – nietrzeźwych kierowców nie brakuje

Tylko minionej doby policjanci na drogach powiatu piskiego zatrzymali aż 3 kierowców jadących na tzw. „podwójnym gazie”. Policjanci apelują do kierowców, aby nie wsiadali za kierownicę będąc pod działaniem alkoholu.

Przypominają też, że jeśli osoba ma wątpliwości, czy może już kierować autem, po wcześniejszym wypiciu alkoholu, może przyjść do Komendy Powiatowej Policji w Piszu, gdzie przez całą dobę bezpłatnie istnieje możliwość sprawdzenia stanu trzeźwości. Minionej doby policjanci na drogach powiatu piskiego zatrzymali aż 3 kierowców jadących na tzw. „podwójnym gazie”.

Pierwszego z nich ujawnili w poniedziałek ( 7 maja br.) już po godz. 8.00. W Orzyszu na ul. Ełckiej zatrzymali do kontroli drogowej pojazd marki Nissan Almera, którym kierował 51-letni mieszkaniec Ełku. Badanie stanu trzeźwości mężczyzny wykazało powyżej 0,2 promila alkoholu w organizmie, co stanowi wykroczenie. Tego samego dnia po godz. 16.00 w centrum Orzysza policjanci zatrzymali do kontroli skuter, którym jechał 34-letni mieszkaniec tego miasta. Ten mężczyzna kierował pojazdem mając blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie, co jest przestępstwem. Tuż po północy w Piszu na ul. Wojska Polskiego policyjny patrol skontrolował pojazd marki VW Bora. Kierował nim 24-latek. Funkcjonariusze sprawdzili jego stan trzeźwości. Badanie wykazało blisko 0,3 promila alkoholu w organizmie.

Policjanci przypominają

Kierowanie pojazdem w stanie po użyciu alkoholu, czyli w granicach od 0,2 do 0,5 promila alkoholu w organizmie jest wykroczeniem. Grozi za to kara aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych oraz utrata prawa jazdy na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Siadanie za kierownicę w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem. Oznacza to, że kierowca ma powyżej 0,5 promila alkoholu w organizmie. W tej sytuacji konsekwencje są dużo poważniejsze. Grozi za to kara nawet 2 lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów oraz świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 000 złotych.