Ponad 250 osób wzięło udział w “Tropem Wilczym. Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Obchodom wydarzenia towarzyszyła rekonstrukcja historyczna, kąpiel Piskich Morsów i wiele innych atrakcji.
Największą liczbę uczestników przyciągnął bieg na 1963 m, w którym uczestniczyły całe rodziny. Dystans biegu upamiętnia rok śmierci Józefa Franczaka ps. Lalek, ostatniego z Żołnierzy Wyklętych. Chętnych zarówno dorosłych jak i młodzieży nie zabrakło też w starcie na 5 km. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy medal i koszulkę “Żołnierzy Wyklętych”. Wszyscy, zmęczeni ale z uśmiechem przekraczali metę. Bieg poprzedziła inscenizacja historyczna odbicia żołnierza podziemnej Polski z rąk milicji obywatelskiej i ORMO. W lata powojenne przenieśli widzów członkowie GRH Johannisburg działający przy Stowarzyszeniu Piska Pozycja Ryglowa i Muzeum Ziemi Piskiej. Swój udział w obchodach miały również piskie morsy, które oprócz czynnego udziału w biegu, wykąpały się w basenie strażackim. Każdy mógł też sprawdzić się na strzelnicy, gdzie zajęcia przygotowali ASG Pisz Cichociemni. Współorganizatorem “Tropem Wilczym” w Piszu była Powiatowa Akademia Sportu i Rekreacji oraz Muzeum Ziemi Piskiej.
Ideą projektu biegowo–edukacyjnego „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat. Z każdym rokiem ten największy Bieg Pamięci w Polsce zyskuje coraz większą popularność. W tym roku “Tropem Wilczym” 28 lutego, odbył się w 160 miastach nie tylko Polski. Wzięło w nim udział ponad 40 000 biegaczy.
W niedzielę hołd żołnierzom wyklętym oddano również w Białej Piskiej.
We wtorek w Piszu odbędą się obywatelskie obchody pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Uczestnicy zbiorą się w kościele pw. Matki Miłosierdzia Ostrobramskiej, by wspólnie modlić się w intencji Ojczyzny oraz zamordowanych przez aparat bezpieczeństwa w latach 1944-1963. Następnie przemaszerują pod tablicę poświęconą żołnierzom podziemia niepodległościowego przy Gminnym Zespole Szkół, by złożyć kwiaty i zapalić znicze. Początek wtorkowych uroczystości o godz. 16.