Prawdziwy „Tele – Anioł” – opaska ratująca życie

Przypomina zegarek, ale potrafi dużo więcej. Opaska SOS przeznaczona jest dla osób starszych i samotnych, które w czasie zagrożenia życia, często są skazane same na siebie.

Senior man has chest pain


Rozmowa z Małgorzatą Turską, dyplomowanym opiekunem medyczny, prowadząca Opiekę Osób Starszych „Senior” w Piszu

Czym jest opaska SiDLY?

Jest to niewielkie urządzenie medyczne o ogromnych możliwościach, a stworzone zostało w trosce o osoby samotne, starsze, mniej zaradne bądź chore, wymagające stałej opieki i kontaktu z bliskimi. Opaska SiDLY – nazywana jest często „Opaską życia”, „Opaską SOS” lub „Tele – Aniołem”, bo dzięki niej można ratować życie i nieść pierwszą pomoc w sytuacjach, gdy nie jesteśmy przy naszych ukochanych dziadkach czy rodzicach. Dzięki opasce codzienne funkcjonowanie seniorów i nasze staje się spokojniejsze, eliminuje niepotrzebny stres i niepewności, bo są pod opieką 24 godziny na dobę.

Komu szczególnie poleca Pani „Opaskę życia” SiDLY?

Opaska przeznaczona jest głównie dla osób starszych i samotnych, które w czasie zagrożenia życia, zazwyczaj są skazane same na siebie. Bardzo często jest tak, że z prostych przyczyn rodzina nie jest w stanie zapewnić seniorom wystarczającej całodobowej opieki. Musimy chodzić do pracy, wyjeżdżać, bądź mieszkamy w odległych od siebie miejscach. W takich sytuacjach idealnym rozwiązaniem jest właśnie opaska SiDLY, którą podopieczny nosi na ręce jak zwykły zegarek bądź bransoletkę. Z tą jednak różnicą, że opaska działa jak telefon, wyposażona jest w kartę SIM zintegrowaną z systemem monitoringu i opieki. Każda osoba nosząca opaskę ma zagwarantowaną opiekę medyczna i swoich bliskich poprzez obsługującą system platformę internetową i zespół ratowników z Centrum Alarmowego SiDLY.

Jak działa taki elektroniczny „Anioł Stróż”?

Podstawową funkcją opaski jest przycisk SOS, który senior może wcisnąć, gdy źle się poczuje. Specjalny alarm odezwie się natychmiast w centrali dyspozytora. Ratownik oddzwoni i na podstawie wcześniej wypełnionej karty chorobowej podejmuje działania. Opaska SiDLY ma także czujnik upadku. Najpierw rejestruje gwałtowną zmianę położenia ciała seniora, a potem trwanie w bezruchu. To oznacza, że nasz bliski może być nieprzytomny lub, chociaż jest przytomny, nie jest w stanie się poruszać. W takich sytuacjach opaska sama dzwoni pod zaprogramowany w niej numer telefonu opiekuna lub Centrum Alarmowego. Wówczas ratownik podejmie próbę kontaktu lub powiadomi najbliższe pogotowie ratunkowe. Co ważne – przez opaskę można rozmawiać z ratownikiem medycznym nie mając przy sobie telefonu. Dzięki zainstalowanemu w opasce systemowi GPS będzie też wiadomo, gdzie znajduje się senior wymagający pomocy. Dużym plusem takiej opieki jest to, że centrum medyczne zna swojego podopiecznego, noszącego SiDLY. Pozwala to zdecydowanie w lepszej ocenie sytuacji zagrożenia zdrowia czy życia. Udar, zawał i upadek to najczęstsze przyczyny interwencji telecentrum medycznego.

Czy opaska służy wyłącznie do niesienia ratunku, czy można ją również wykorzystywać w codziennym życiu i zajęciach?

Opaska ma bardzo szerokie zastosowanie. Może mierzyć, ile kroków zrobił senior w ciągu dnia, jest to informacja czy nasz podopieczny jest aktywny, czy też dzień spędza głównie w fotelu albo w łóżku. Możemy zaprogramować odległość od domu, w jakiej może się poruszać. Opaska zaalarmuje nas, gdy senior opuści bezpieczny dla siebie teren. A za pomocą geolokalizatora sprawdzimy, gdzie w danej chwili się znajduje. Przypomni sygnałem dźwiękowym lub komunikatem głosowym o porach przyjmowania leków. Zaalarmuje również, że urządzenie trzeba naładować, i da znać, gdy ładowanie się zakończy. W efekcie osoba starsza może przebywać we własnym domu czy mieszkaniu, a nie np. w domu opieki, które jest rozwiązaniem dla samotnych seniorów, ale nie jest w stanie sprawić, aby senior jak najdłużej przebywał we własnym środowisku, które dobrze zna i rozumie.
Wyobraźmy sobie 80-letnią babcię czy mamę, której tętno zazwyczaj mieści się między 50 a 60 uderzeń serca na minutę. Gdy zacznie się dziać coś niepokojącego, opaska zarejestruje ten fakt i nas powiadomi. Wyśle nam informacje na telefon, że tętno niepokojąco wzrosło lub spadło. Poinformuje także o spadku lub wzroście temperatury ciała seniora, co może być sygnałem, że wyszedł na zewnątrz nieodpowiednio ubrany bądź za długo przebywa na słońcu. Dzięki SiDLY, senior może mieszkać sam ze świadomością, że w sytuacji zagrożenia życia odpowiednio szybko przyjedzie do niego pomoc. Dodatkowo odciąża to psychicznie rodzinę, która martwi się mniej, czy wszystko w porządku u ukochanej mamy, taty, babci lub dziadka.

Jaki jest koszt opaski i gdzie ją można nabyć?

Dystrybutorem autoryzowanych opasek SiDLY jest firma Timago współpracującego z niemalże wszystkimi sklepami medycznymi w kraju, również prowadzonymi przeze mnie. Wystarczy skontaktować się ze mną telefonicznie, bądź odwiedzić jeden z moich sklepów w Piszu na ul. Dworcowej 2 lub Kolnie na ul. Wojska Polskiego 38E. Do końca stycznia 2022 roku koszt zakupu opaski wynosi 995 zł. Cena obejmuję roczny abonament na usługę stałej opieki Centrum Telemedycznego: konsultacji lekarskich (raz lub kilka razy w miesiącu), również zdalnych – przez telefon lub komunikatory internetowe. Opłaty obejmują abonament za kartę SIM oraz możliwość korzystania z platformy internetowej. Zdecydowanie warto nabyć takie urządzenie dla siebie lub sprawić prezent w postaci gwarancji bezpieczeństwa bliskiej osobie. Stosowanie tego innowacyjnego rozwiązania umożliwia starszym, samotnie mieszkającym osobom stałą opiekę 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przez 365 dni w roku.