Potrącenie rowerzysty

We wtorek przed godz. 8.00 na ul. Warszawskiej w Piszu doszło do kolizji z udziałem samochodu osobowego i rowerzysty.

Z ustaleń policjantów wynika, że do zdarzenia doszło, gdy kierujący pojazdem marki Hyundai włączał się do ruchu wyjeżdżając z parkingu spod sklepu. Z jego prawej strony chodnikiem jechał rowerzysta, którego kierowca najwyraźniej nie zauważył. Nie ustąpił mu pierwszeństwa przejazdu i potrąci rowerzystę, który trafił do szpitala. Po przeprowadzonych badaniach okazało się, że nie doznał poważniejszych obrażeń. Samochodem kierował 64-letni mieszkaniec Pisza, a rowerem 83-letek – też z Pisza.

Policjanci wyjaśniając okoliczności tego zdarzenia ustalili, że sprawcą kolizji jest kierujący samochodem. Niezbitym dowodem w tej sprawie jest zapis zdarzenia przez kamery miejskiego monitoringu. Kierowca skorzystał z prawa do odmowy przyjęcia mandatu karnego. Oznacza to, że sprawa trafi do sądu. Rowerzysta poniesie natomiast konsekwencje za jazdę rowerem po chodniku, co jest wykroczeniem.

Policjanci przypominają

Rowerzysta zobowiązany jest korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.

Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez rowerzystę dozwolone jest wyjątkowo w następujących sytuacjach, gdy:

– opiekuje się on osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem;

-szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów;

– warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).