Nietrzeźwi kierujący i piraci drogowi na drogach

W miniony weekend na drogach powiatu piskiego nie zabrakło nieodpowiedzialnych kierowców. Wśród nich było dwóch, którzy stracili prawa jazdy za rażące przekroczenie prędkości.

Pierwszego z nich funkcjonariusze zatrzymali do kontrolni drogowej w piątek (18 marca br.) przed godz. 18.00 w miejscowości Mikosze, gm. Orzysz. Kierowca pojazdu marki Audi jechał z prędkością 106 km/h przy ograniczeniu prędkości do 50 km/h. Samochodem tym kierował 47-letni mieszkaniec powiatu sokólskiego.

Drugiego pirata drogowego policjanci zatrzymali do kontroli drogowej w niedzielę (20 marca br.) po godz. 19.00 także w Mikoszach. Kierujący pojazdem marki Audi miał na liczniku 105 km/h. Za kierownicą siedział 35-letni mieszkaniec Olecka. Obaj kierowcy stracili prawo jazdy za rażące przekroczenie dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym. Do tego ukarani zostali przez funkcjonariuszy mandatami w wysokości 1500 zł i 10 punktami karnymi.

Ze znaczną prędkością jechał także kierujący pojazdem marki BMW 25-letni mieszkaniec Orzysza. Na trasie Szczechy – Wielkie – Kociołek Szlachecki miał na liczniku 127 km/h przy ograniczeniu prędkości do 90 km/h. Został zatrzymany przez policjantów grupy SPEED z KPP Giżycko. 25-latek był trzeźwy, ale badanie testerem narkotykowym wykazało, że znajduje się pod działaniem marihuany. W tej sytuacji pobrana mu została krew do dalszych badań.

W trakcie dalszej kontroli drogowej okazało się, że kierowca ten ma orzeczony sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, który właśnie złamał. Zakaz ten obowiązywał go od października 2021 roku. Do tego mężczyzna ten był poszukiwany przez Sąd Rejonowy w Piszu. Miał zasądzoną karę 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności. Dopuścił się bowiem popełnienia przestępstwa zaboru pojazdu mechanicznego w celu krótkotrwałego użycia oraz przestępstwa jazdy w stanie nietrzeźwości w okresie obowiązywania go sądowego zakazu. 25-latek został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu, skąd przewieziony został do zakładu karnego. Nie uniknie dalszych konsekwencji za popełnione przewinienia drogowe.

Podczas minionego weekendu policjanci zatrzymali też 4 nietrzeźwych kierowców. Wśród nich był 45-letni mieszkaniec gminy Pisz kierujący pojazdem marki Volkswagen zatrzymany do kontroli drogowej w piątek (18 marca br.) przed godz. 15.00. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Do tego kierowca ten złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Oznacza to, że grozi mu teraz kara nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Kolejny kierowca pod działaniem alkoholu został zatrzymany w sobotę po godz. 18.00 w miejscowości Babrosty, gm. Pisz. Był to 60-letni mieszkaniec piskiej gminy kierujący motorowerem. Mężczyzna ten miał blisko 0,5 promila alkoholu w organizmie. Popełnił zatem wykroczenie.

Ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie miał kierujący motorowerem zatrzymany do kontroli drogowej przez policjantów w niedzielę po godz. 9.00 na terenie gminy Ruciane- Nida. Pojazdem tym jechał 60-letni mieszkaniec pobliskiej miejscowości.

W poniedziałek (21 marca br,) przed godz. 2.00 funkcjonariusze w Rucianem – Nidzie zatrzymali do kontroli drogowej pojazd marki Kia. Sposób jazdy kierującego tym autem sugerował, że może być pod działaniem alkoholu. Przypuszczenia funkcjonariuszy okazały się słuszne. 60-letni mieszkaniec Ełku, kierujący tym autem, miał ponad 1 promil alkoholu w organizmie.

Policjanci przypominają

Kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości, czyli na poziomie powyżej 0,5 promila alkoholu w organizmie jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności nawet do 2 lat. Prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu, czyli przy stężeniu od 0,2 do 0,5 promila alkoholu w organizmie jest wykroczeniem, za które grozi kara aresztu albo grzywy nie niższej niż 2500 zł.