Półtora tysiąca zł na przejściu dla pieszych i 800 za prędkość

Wysokie mandaty w dalszym ciągu niczego nie nauczyły niektórych kierowców.

Bardzo wysoki mandat otrzymała kierująca pojazdem marki Audi, która we wtorek przed godz. 15.00 na ul. Kościuszki w Piszu nie ustąpiła pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na oznakowanym przejściu.

We wtorek przed godz. 16.00 w miejscowości Drygały, gm. Biała Piska, patrol piskiej drogówki zatrzymał do kontroli pojazd marki Volkswagen. Samochód jechał w terenie zabudowanym ze znaczną prędkością. Pomiar wykazał 82 km/h przy ograniczeniu prędkości do 50 km/h. Za kierownicą tego pojazdu siedziała 40-letnia mieszkanka powiatu grajewskiego. Za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 32 km/h kierująca volkswagenem ukarana zostałam przez policjantów mandatem w wysokości 800 zł i 6 punktami karnymi.

W miniony weekend policjanci piskiej drogówki zatrzymali prawa jazdy dwóm kierowcom, którzy w rażący sposób przekroczyli dopuszczalną prędkość w terenie zabudowanym. Jednym z nich był kierowca BMW, który miał na liczniku 112 km/h jadąc przez miejscowość Mikosze. Stracił prawo jazdy, ukarany został mandatem w wysokości 2000 zł i 10 punktami karnym. W niedzielę (13 marca br) przed godz. 16.00 policjanci piskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej pojazd marki BMW. Samochód ten jechał przez miejscowość Mikosze, w gminie Orzysz, z prędkością 112 km/h przy ograniczeniu dopuszczalnej prędkości do 50 km/h. Samochodem tym kierował 33-letni mieszkaniec Suwałk. Za rażące przekroczenie dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym kierowca BMW stracił prawo jazdy, ukarany został przez policjantów mandatem w wysokości 2000 zł, a na jego konto trafiło 10 punktów karnych. Tego samego dnia po godz. 19.00, ten sam patrol drogówki, w miejscowości Mikosze zatrzymał do kontroli drogowej samochód marki Jeep. Kierujący jechał z prędkością 105 km/h, czyli przekroczył dopuszczalną prędkość o 55 km/h.

źródło. RMF 24

Policjanci przypominają

Każdy pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Wyjątkiem jest tramwaj: przed tym pojazdem pieszy pierwszeństwo ma tylko wtedy, gdy znajdzie się już na przejściu dla pieszych.

Piesi – obowiązki

Obowiązujące przepisy nie zwalniają pieszych z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia dla pieszych. W dalszym ciągu zabrania się także pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.
Pieszy ma także zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Kierowcy – obowiązki wobec pieszych

Przepisy regulują zachowania kierujących pojazdami względem osób pieszych. Kierowcy pojazdów są obwiązani do obserwowania nie tylko przejścia, ale także jego okolicy. Ich obowiązkiem jest zachowanie szczególnej ostrożności oraz zmniejszenie prędkości tak, by nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na przejściu lub wchodzącego na przejście.
Zarówno pieszy, jak i kierowca mają rzeczywisty wpływ na to, co zdarzy się na przejściu dla pieszych. Tak niewiele trzeba, by przejścia stały się bezpieczne. Wystarczy, by obie grupy – piesi jak i kierowcy – zastosowali się do trzech prostych zasad.

Przed przejściem:
zwolnij
rozejrzyj się
przejedź bezpiecznie