76-latek został ograbiony przez internetowych złodziei na 31 tysięcy

76-letni mieszkaniec powiatu piskiego stracił 31 000 zł. Chęć łatwego i szybkiego zysku w tym przypadku zakończyła się utratą sporej gotówki.

Policjanci przyjęli zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa oszustwa na szkodę 76-letniego mieszkańca powiatu piskiego. Pokrzywdzony poinformował, że tydzień temu na jego numer telefonu komórkowego zadzwoniła kobieta, która przedstawiła się jako pracownik funduszu inwestycyjnego. Zaproponowała zainwestowanie pieniędzy w złoto i ropę naftową. Dzwoniąca bardzo dokładnie przedstawiła całą ofertę z możliwymi zyskami. W trakcie rozmowy nakłoniła pokrzywdzonego do zainstalowania na komputerze i telefonie oprogramowania AnyDesc. Udzielała dokładnych wskazówek, jak należy to zrobić poprawnie. Poprosiła też o podanie danych personalnych niezbędnych do założenia konta, a następnie wpłatę na to nowe konto kwoty 1000 zł. Rozmowa z „konsultantką” była dość długa, bo trwała około 30 minut.
Dwa dni później z tego samego funduszu inwestycyjnego zadzwoniła inna kobieta i poprosiła, aby na założone konto przelać tym razem kwotę 5000 zł. Pokrzywdzony dokonał drugiego przelewu. Kilka dni później z konta zgłaszającego dokonano dwóch nieautoryzowanych przelewów na kwotę 25 000 złotych. Ostatecznie 76-letni mieszaniec powiatu piskiego stracił 31 000 złotych.
Apelujemy o zdrowy rozsądek i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w sieci. Scenariusz oszustwa jest zwykle bardzo podobny. Pierwszy kontakt z ofiarą następuje zwykle przez telefon, rzadziej przez komunikator tekstowy lub e-mail. Oszuści nakłaniają do zainstalowania programu zdalnego AnyDesc, aby mieć dostęp do pulpitu komputera i zalogowanie się na konto bankowe osoby, którą zamierzają oszukać. Jeśli „konsultant” proponuje nam zainstalowanie takiego oprogramowania, możemy być pewni, że to oszustwo !
Składając seniorom życzenia z okazji Dnia Babci i Dziadka porozmawiajmy z nimi na temat tego typu oszustw przedstawiając metody i schemat działania oszustów. Możemy ich w ten sposób uchronić przed utratą znacznych sum pieniędzy.