Listopadowe święta – uważaj na drodze i cmentarzu

W najbliższych dniach w okolicach cmentarzy można będzie zaobserwować zwiększone natężenie ruchu. Więcej policjantów będzie pełniło służby w tych okolicach dbając o bezpieczeństwo.

Biorąc pod uwagę zwiększone natężenie ruchu przy cmentarzach w dniu 1 listopada wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu. Na terenie powiatu piskiego będą one miały miejsce jedynie w Rucianem – Nidzie.

Zmiana organizacji ruchu w Rucianem – Nidzie:

Wzorem lat ubiegłych w dniu 1 listopada na ul. Cichej w Rucianem – Nidzie, na odcinku drogi od ul. Dworcowej do ul. Mazurskiej, będzie obowiązywał ruch jednokierunkowy w stronę Guzianki z możliwością parkowania po jednej stronie. Tym samym wzdłuż ul. Dworcowej, na terenach kolejowych, utworzone będą parkingi.
Tego dnia na ul. Cichej będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się po lewej stronie jezdni z możliwością parkowania na prawym pasie. Zmiana organizacji ruchu w Rucianem- Nidzie będzie obowiązywała tego dnia w godz.7.00-16.00.
Policjanci apelują, aby kierowcy w tych dniach nie jeździli „na pamięć”, ale zwracali uwagę na zmiany w organizacji ruchu oraz stosowali się do poleceń wydawanych przez funkcjonariuszy.

Zadbajmy o bezpieczeństwo w okresie świąt

Wraz ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych, coraz częściej odwiedzamy groby bliskich i wyjeżdżamy na oddalone od miejsca zamieszkania cmentarze. Jest to okres, w którym powinniśmy zachować szczególną ostrożność, by nie paść ofiarą przestępców.

Już dziś odwiedzamy groby naszych bliskich, by je uporządkować, zapalić znicze, czy postawić kwiaty. To właśnie w tym przedświątecznym okresie na cmentarzach częściej niż zwykle dochodzi do kradzieży.

Torebka….

Wystarczy tylko na chwilę pozostawić torebkę na pomniku bez nadzoru, by pójść po wodę lub wyrzucić śmieci do kosza. Po powrocie nie ma już naszej torebki i całej jej zawartości, w tym tak ważnych dla nas dokumentów. Pamiętajmy zatem, by podczas porządkowania grobów nie zostawiać, nawet na chwilę, torebki lub saszetki na pomniku czy ławce.

Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy, o ile to możliwe, większych kwot pieniędzy, biżuterii oraz innych wartościowych przedmiotów. Warto mieć odliczoną sumę na zakupy i trzymać ją w innym miejscu niż portfel oraz dokumenty. W trakcie płacenia za zakupy, nie pokazujmy, ile pieniędzy mamy przy sobie.

Robiąc zakupy w sklepach lub na przycmentarnych stoiskach albo podróżując komunikacją miejską, szczególnie w miejscach zatłoczonych uważajmy na kieszonkowców. Torebka powinna być obowiązkowo zamknięta, umieszczona z przodu, w zasięgu wzroku, portfel schowany w głębiej położonej, zapinanej, wewnętrznej przedniej kieszeni.

Samochód …

Parkując samochód przed cmentarzem również nie zostawiajmy w nim w widocznym miejscu wartościowych przedmiotów lub dokumentów. Starajmy się parkować na strzeżonych lub dozorowanych parkingach, w miejscach oświetlonych i często uczęszczanych. Wysiadając, sprawdźmy czy drzwi i okna w aucie są zamknięte.

Dzieci….

Unikajmy samotnego chodzenia na cmentarz po zmroku. Wybierając się tam z dziećmi lub starszymi osobami cierpiącymi na zaburzenia pamięci, pilnujmy, by zbytnio się nie oddalały, pamiętajmy, że w tłumie łatwo się zagubić. W takim przypadku pomoże umieszczona w ubraniu kartka z numerem telefonu do rodziny zagubionej osoby.

Mieszkanie…

Pamiętajmy, aby wyjeżdżając z domu, mieszkania, zadbać o odpowiednie jego zabezpieczenie. Wychodząc sprawdźmy, czy wszystkie okna i drzwi są zamknięte, kurki z gazem zakręcone i wyłączone piecyki elektryczne. Warto również poprosić zaufanego sąsiada, by zwrócił uwagę na nasz dom czy mieszkanie, wyjmował zostawione w drzwiach ulotki, a w razie zauważenia czegoś niepokojącego, natychmiast nas o tym powiadomił.

Jak co roku w okolicach dnia Wszystkich Świętych na ulicach pojawią się dodatkowe policyjne patrole, które nie tylko będą dbały o nasze bezpieczeństwo, ale także służyły pomocą. Niezależnie od tego warto pamiętać, że nasze bezpieczeństwo w dużym stopniu zależy również od nas samych.