Będąc w lesie zastanów się zanim wyrzucisz gumę do żucia lub plastik

Czy wiesz, że guma do żucia lub niedopałek papierosa ulega rozkładowi 5 lat, puszka aluminiowa 200 lat, a plastik w zależności od formy ulega degradacji nawet 1000 lat? Dlaczego mimo licznych akcji społecznych, kampanii edukacyjnych oraz apeli leśników tony śmieci trafiają do naszych lasów?

Lasy Państwowe w 2020 r. przeznaczyły na wywóz odpadów niemal 20 milionów złotych, liczba nieczystości wywiezionych w tym samym roku wyniosła ok. 84 mln m3, co w przybliżeniu daje ponad 1 100 wagonów kolejowych. Według danych za poprzedni rok ponad 80% odpadów znajdowanych w lasach stanowiły: opakowania jednorazowe, urządzenia AGD, meble, materiały budowlane oraz zużyte części samochodowe. Nie zabrakło w tym wszystkim także padłych zwierząt gospodarskich i zepsutych artykułów spożywczych.

Niewątpliwie rozwój cywilizacyjny i nadmierna konsumpcja napędzają produkcję odpadów, dziś większość wyrobów możemy określić jednorazowymi. Półki sklepowe uginają się od nadmiaru towarów, promocje kuszą, kupujemy często rzeczy, które nie są nam potrzebne. Jednak nie może to być wystarczający powód, aby zaśmiecać nasze wspólne dobro. Pozostawione w lesie nieczystości nie tylko szpecą i odstraszają od spacerów, ale są również śmiertelnym zagrożeniem dla wielu gatunków zwierząt i roślin. Podczas rozkładu uwalniają substancje, które prowadzą do skażenia powietrza, gleby i wody. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii oraz grzybów, a także mogą być przyczyną powstawania pożarów.
Las to życie, las daje tlen, drewno, płody runa leśnego, drzewostany chronią nas przed zanieczyszczeniami, osłaniają gleby i wody. Pełnią również funkcję społeczną, są miejscem relaksu i wypoczynku. Pomimo, że nasza świadomość ekologiczna z roku na rok wzrasta, jest jeszcze wiele do poprawy. Śmiecenie w miejscach publicznych i lasach zasługuje na zdecydowaną krytykę. Segregacji odpadów uczmy nasze pociechy od najmłodszych lat. Lasy Państwowe wspólnie z firmą Eneris przygotowały infografiki, które staną się pomocne podczas segregacji śmieci oraz podpowiedzą jakie odpady do danego pojemnika wrzucamy, a jakich nie.

Pandemia sprawiła, że coraz częściej wybieraną formą spędzania czasu wolnego jest spacer po lesie, wycieczka rowerowa czy inna forma rekreacji związana z obcowaniem z przyrodą. Zwiększona liczba turystów, a także aktywności uprawianej w środowisku leśnym oznacza większe ilości pozostawionych śmieci. Zwróćmy na ten problem szczególną uwagę i wykażmy obywatelską, patriotyczną postawę w trosce o nasze dziedzictwo z myślą o następnych pokoleniach.

Zachęcamy do zapoznania się z infografiką

Nadleśnictwo Pisz