Nietrzeźwi za kierownicą

W miniony wtorek godzinach przedpołudniowych policjanci, na drogach powiatu piskiego, zatrzymali aż trzech nietrzeźwych kierowców.

Pierwszego wyeliminowali z ruchu przed godz. 9.00. Pojazd marki Mazda funkcjonariusze zatrzymali do kontroli drogowej w Piszu. 45-letni kierowca z województwa podlaskiego miał blisko 1 promil alkoholu w organizmie. Tyle samo miał kierujący pojazdem marki Opel Astra zatrzymany przez policjantów po godz. 10.00 w Orzyszu. Samochodem tym kierował 62-letni mieszkaniec tego miasta.
Niespełna pół godziny później w miejscowości Kożuchy (gm. Biała Piska) funkcjonariusze zatrzymali do kontroli drogowej pojazd marki Peugeot. Kierował nim 35-letni mieszkaniec gminy Biała Piska. Badanie stanu trzeźwości tego kierowcy wykazało blisko 0,5 promila alkoholu w organizmie.

Policjanci przypominają kierowcom o konsekwencjach jazdy pod działaniem alkoholu
Jeżeli badanie stanu trzeźwości będzie w granicach od 0,2 do 0,5 promila jest to wykroczenie. Grozi za to kara aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych.
Jeżeli natomiast stan trzeźwości kierowcy wynosi powyżej 0,5 promila alkoholu w organizmie wówczas jest to przestępstwo, za które grozi:
– kara pozbawienia wolności nawet do lat 2;
– zakaz prowadzenia pojazdów (wszelkich lub określonej kategorii) na okres od 3 do 15 lat;
-świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5000 zł do 60 000 złotych.

Kary za szybkość i jazdę w stanie nietrzeźwości

W okresie świątecznym policaj zatrzymała aż 5 kierujących, którzy w rażący sposób przekroczyli dopuszczalną prędkość w terenie zabudowanym.

W trakcie minionych świąt, na drogach powiatu piskiego, nie doszło do żadnego wypadku drogowego, a jedynie do kilku niegroźnych kolizji. Policjanci dbali o to, by na naszych drogach było bezpiecznie. Ostatecznie funkcjonariusze zatrzymali 5 praw jazdy za zbyt szybką jazdę w terenie zabudowanym oraz wyeliminowali z ruchu 3 nietrzeźwych kierujących.

Uprawnienia do kierowania stracił 58-letni mieszkaniec gminy Orzysz. Przez miejscowość Mikosze jechał pojazdem marki Mercedes mając na liczniku 105 km/h, czyli przekroczył dopuszczalną prędkość o 53 km/h. Kolejnym był 31-letni kierowca BMW, który jechał przez tą miejscowość z prędkością 102 km./h. Także został zatrzymany przez policyjny patrol.
W Orzyszu funkcjonariusze zatrzymali do kontroli drogowej pojazd marki Hyundai. Kierował nim 31-letni mieszkaniec gminy Biała Piska. Pomiar prędkości wykazał 104 km/h. Dwóch następnych kierowców, którzy przekroczyli dopuszczalną prędkość w terenie zabudowanym policjanci zatrzymali w Drygałach. 52-letni mieszkaniec Białej Piskiej, kierujący pojazdem marki Ford, miał na liczniku 102 km/h, a 35-letni kierowca pojazdu marki Audi 103 km/h.
Wszyscy kierowcy, którzy w rażący sposób przekroczyli dopuszczalną prędkość w terenie zabudowanym stracili prawa jazdy. Do tego ukarani zostali przez policjantów mandatami i 10 punktami karnymi.

Podczas minionych świąt funkcjonariusze zatrzymali też trzech nietrzeźwych kierujących. Pierwszego z nich wyeliminowali z ruchu w piątek (2 kwietnia br.) po godz. 12.00 w miejscowości Maldanin. Był to 35-letni mieszkaniec Węgorzewa kierujący pojazdem marki Audi. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało blisko 0,5 promila alkoholu w organizmie.
Drugiego funkcjonariusze zatrzymali w sobotę (3 kwietnia br. ) po godz. 10.00 w Rucianem- Nidzie. 43-letni kierowca pojazdu marki VW Golf miał blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie. Ponad 2 promile miał motocyklista zatrzymany przez policjantów do kontroli drogowej także w sobotę na terenie gminy Ruciane- Nida. 26-latek jechał pojazdem marki Hanway. Jak się okazało złamał też dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, który obowiązywał go od 2017 roku.