KWIECIEŃ PLECIEŃ Z LEŚNYM KWIECIEM I INNYMI OZNAKAMI WIOSNY…

Lada dzień powitamy w lesie kwiecień. Można powiedzieć, że wiosna na dobre zagościła w Puszczy Piskiej. To miesiąc, kiedy obserwujemy w lesie ogromne bogactwo przejawów życia.

W lasach liściastych wszystkie wczesnowiosenne rośliny runa leśnego, które pojawiły się w marcu, takie jak np. przylaszczka pospolita, fiołek wonny, czy zawilec gajowy są teraz w pełni rozkwitu. Dodatkowo w kwietniu pojawiają się nowe kwiaty, gatunków takich jak np. kopytnik pospolity, fiołek leśny czy szczawik zajęczy. W lasach kwitną także inne, mniej znane i bardziej „niepozorne” rośliny, takie jak np. turzyce, czy tomka wonna. Kwiecień to fantastyczny czas aby wybrać się na spacer i właśnie na podstawie napotkanych kwiatów (,których nie sposób przeoczyć 😊) spróbować oznaczyć rośliny („oznaczyć” to znaczy na podstawie widocznych cech określić do jakiego rodzaju/gatunku dana roślina należy) . Satysfakcja gwarantowana! Na bardziej ubogich, kwaśnych siedliskach też nie jest nudno. Dojrzewają np. gametofity mchu. Na skraju lasu można spotkać skrzyp polny, który dopiero co wykształcił pędy zarodnionośne.
W warstwie krzewów kwitną porzeczki i śliwa tarnina. W warstwie koron – kolejne gatunki drzew: przed rozwojem liści – klon pospolity i jesion wyniosły; równocześnie z rozwojem liści – buk pospolity, brzoza brodawkowata i dąb szypułkowy. Spośród drzew iglastych występujących na terenie Nadleśnictwa Pisz kwitną w kwietniu – świerk pospolity i modrzew europejski – chociaż ich kwiatostany są niepozorne to jakże warte uwagi! Trzeba wspomnieć także o grzybach – śmiertelnie trującej grzybówce czystej i pięknym wiosennym grzybie – rosnącej w ściółce, na martwym drewnie liściastym czarce (austriackiej lub szkarłatnej – określenie której dokładnie, możliwe tylko pod mikroskopem; jeszcze kilka lat temu były one objęte ścisłą ochroną, obecnie można je zbierać, ciekawostka – podobno jest to grzyb jadalny!)
Zachęcamy do kwietniowych obserwacji!

Fot. tytułowe Przylaszczka pospolita

Fiołek leśny

Szczawik zajęczy

Turzyca

Mech płonnik

Fot. Skrzyp polny

Kwiatostany żeńskie świerka

Czarka