Za kierownicą – weekend na promilach i narkotykach

20-latek kierował skodą będąc pod działaniem narkotyków. W jego mieszkaniu policjanci znaleźli amfetaminę i marihuanę

Policjanci z Rucianego- Nidy zatrzymali do kontroli drogowej pojazd marki Skoda Fabia. Kierował nim 20-latek. Mężczyzna był pod działaniem amfetaminy. W jego samochodzie policjanci znaleźli woreczek z białym proszkiem, a w mieszkaniu zabezpieczyli foliowe zawiniątka z amfetaminą i woreczek strunowy z marihuaną. 20-latkowi grozi kara nawet 3 lat pozbawienia wolności.

W sobotę przed godz. 16.00, w jednej z miejscowości na terenie gminy Ruciane – Nida, policjanci zatrzymali do kontroli drogowej pojazd marki Skoda Fabia. Sposób jazdy kierującego sugerował, że jest on pod działaniem alkoholu. Za kierownicą skody siedział 20-letni mieszkaniec pobliskiej miejscowości. Policjanci sprawdzili jego stan trzeźwości. Mężczyzna był trzeźwy. Sposób jego zachowania wskazywał na to, że może być pod działaniem narkotyków. Badanie na obecności środków odurzających wykazało, że 20-latek jest po wpływem amfetaminy. W tej sytuacji pobrana mu został krew do dalszych badań. W jego samochodzie policjanci znaleźli woreczek strunowy z białym proszkiem. Funkcjonariusze zatrzymali kierującemu prawo jazdy mając uzasadnione podejrzenie kierowania samochodem pod wpływem narkotyków.
Policjanci przeszukali też mieszkanie 20-latka. W szafkach znajdujących się w kuchni, w pokoju i w korytarzu funkcjonariusze znaleźli 7 foliowych zawiniątek z białym proszkiem i woreczek strunowy z suszem roślinnym. Policjanci zabezpieczyli te substancje.
Jeśli badania potwierdzą obecność narkotyków we krwi 20-latka usłyszy on zarzut kierowania pojazdem pod wpływem środków odurzających. Jeżeli badania laboratoryjne wykażą, że zabezpieczony susz to marihuana, a biały proszek to amfetamina wówczas mieszkaniec gminy Ruciane – Nida usłyszy jeszcze zarzut posiadania narkotyków. Grozi mu kara nawet 3 lat pozbawienia wolności.

Kierowca volkswagena miał blisko 1,5 promila, a kierujący peugeotem ponad 1 promil

W miniony weekend na drogach powiatu piskiego, funkcjonariusze wyeliminowali z ruchu dwóch nieodpowiedzialnych kierowców jadących na tzw. „podwójnym gazie”.

Pierwszego z nich policjanci zatrzymali do kontroli drogowej w sobotę (30 stycznia br.) przed godz. 9.00 w miejscowości Rakowo Małe. Był to pojazd marki Peugeot Boxer. Kierował nim 62-letni mieszkaniec powiatu ełckiego. Badanie stanu trzeźwości mężczyzny wykazało ponad 1 promil alkoholu w organizmie.
Drugiego nietrzeźwego kierowcę patrol zatrzymał tego samego dnia po godz. 18.00 na ulicach Pisza. Pojazdem marki VW Golf kierował 32-letni mieszkaniec Bartoszyc. Badanie stanu trzeźwości mężczyzny wykazało blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie. Obaj kierowcy stracili prawo jazdy. W dalszej kolejności poniosą konsekwencje przed sądem.

Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem zagrożonym:

– karą pozbawienia wolności do lat 2;
– zakazem prowadzenia pojazdów (wszelkich lub określonej kategorii) na okres od 3 do 15 lat;
-świadczeniem pieniężnym na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5000 do 60 tysięcy złotych.