Dozory policyjne za groźby i przemoc

Dozór, zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej i kontaktowania się z nią oraz nakaz opuszczenia mieszkania dla 32-letniego sprawcy przemocy domowej

Funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Rucianem – Nidzie, w miniony piątek po godz. 12.00 otrzymali zgłoszenie o awanturze domowej w jednej z miejscowości na terenie gminy. Na miejscu policjanci zastali 32-letniego mężczyznę i jego partnerkę. Kobieta była wyraźnie przestraszona. Mężczyzna był nietrzeźwy i agresywny. Z uwagi na to, że 32-latek stwarzał zagrożenie dla życia i zdrowia innych osób został zatrzymany w policyjnym areszcie. Rodzina objęta została procedurą „Niebieska karta”.
Kryminalni tymczasem przystąpili do zbierania materiału dowodowego w kierunku przestępstwa znęcania się zatrzymanego mężczyzny nad partnerką. Funkcjonariusze ustalili, że 32-latek od ponad 2 lat znęcał się psychicznie i fizycznie nad konkubiną. Awantury wszczynał będąc pod działaniem alkoholu. W trakcie kłótni wyzywał pokrzywdzoną i poniżał ją słownie. Do tego popychał i podduszał oraz niszczył sprzęty domowe. Podczas ostatniej awantury złapał kobietę za szyję i uderzał jej głową o ścianę. Zdaniem śledczych przemoc stosowana przez 32-latka nabierała na sile. Sprawca przemocy, będąc pod działaniem alkoholu, zachowywał się co raz bardziej agresywnie i nie kontrolował już w żaden sposób swojego zachowania.
Zatrzymany usłyszał zarzut psychicznego i fizycznego znęcania się nad konkubiną. Decyzją sądu został objęty policyjnym dozorem. Do tego ma zakaz zbliżania się do partnerki na odległość mniejszą niż 20 metrów i zakaz bezpośredniego kontaktowania się z nią również za pomocą sieci telekomunikacyjnej, teleinformatycznej, za pośrednictwem portali społecznościowych oraz w każdej inne formie. Sąd zadecydował także, że 32-latek ma niezwłocznie opuścić wspólnie zajmowane mieszkanie na okres 3 miesięcy. Znęcanie się nad rodziną jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności nawet do 5 lat.

37-latek groził sąsiadom pozbawieniem życia

Policjanci zatrzymali 37-letniego mieszkańca Pisza podejrzanego o kierowanie gróźb karalnych pod adresem sąsiadów. Śledczy ustalili, że zatrzymany mężczyzna groził im pozbawieniem życia. Sprawca został objęty policyjnym dozorem oraz ma zakaz kontaktowania się z pokrzywdzonymi.

Do piskiej komendy przyszła kobieta, która poinformowała, że sąsiad, grozi jej pozbawieniem życia. Taka sytuacja trwa od około 4 miesięcy. Mężczyzna ten nadużywając alkoholu był bardzo agresywny i wulgarny wobec pokrzywdzonej. Zgłaszająca wyraźnie obawiała się, że słowa wypowiedziane przez sąsiada mogą być spełnione. Kobieta złożyła zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Policjanci zatrzymali 37-letniego mieszkańca Pisza. Po zebraniu materiału dowodowego przedstawili mu zarzut kierowania gróźb karalnych pod adresem sąsiadki oraz sąsiada, którym grozi pozbawieniem życia. Mężczyzna nie kwestionował swojej winy. Decyzją sądu został objęty policyjnym dozorem i tym samym zobowiązany do stawiennictwa w piskiej komendzie dwa razy w tygodniu. Do tego ma orzeczony zakaz kontaktowania się z pokrzywdzonymi. Z uwagi na to, że 37-latek dopuścił się popełnienia tego czynu w okresie tzw. „recydywy” grozi mu kara nawet 3 lat pozbawienia wolności.