Straciła 2 tys. zł – Uwaga na oszustów wyłudzających kody BLIK

Uwaga na oszustów wyłudzających kody BLIK. Mieszkanka Pisza straciła w ten sposób 2000 złotych

Policjanci apelują! Przestępcy nie pozostają bierni wobec rozwoju technologii oraz nowych zjawisk w cyberprzestrzeni i wykorzystują je dla swoich potrzeb. Jedną z nowych metod są oszustwa na tzw. „BLIKA”. Oszuści najpierw włamują się na konto osoby pokrzywdzonej na portalu społecznościowym i z tego konta wysyłają wiadomości do znajomych ofiary z prośbą o pożyczenie pieniędzy i wysłanie kodu BLIK. W ten właśnie sposób mieszkanka Pisza straciła 2000 złotych.
Przestępcy wymyślają co raz to nowsze metody oszustwa. Jedną z nowych form wyłudzenia pieniędzy polega na uzyskaniu kodu BLIK ofiary. Przestępca po włamaniu się na konto wybranej osoby na portalu społecznościowym, wysyła za pomocą jej komunikatora do znajomych informację z prośbą o pożyczenie pieniędzy lub opłacenie zamówienia, tłumacząc się nagłą potrzebą uiszczenia opłaty. Następnie oszuści proszą swoją ofiarę o podanie kodu BLIK, dzięki któremu wypłacają pieniądze z bankomatu. Niczego nieświadoma ofiara jest przekonana, że pożyczyła pieniądze znajomemu.
W ten właśnie sposób kwotę 2000 złotych straciła mieszkanka Pisza. Przekonana była, że kodem BLIK płaci za zamówienie złożone przez koleżankę. Wszystko wyglądało bardzo wiarygodnie.

Pamiętaj

Zanim przekażemy komukolwiek kod BLIK, upewnijmy się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa! Skontaktujmy się telefonicznie lub osobiście ze znajomym i upewnijmy się czy naprawdę potrzebuje on naszej pomocy. Prośby wyłudzenia pieniędzy oszustów są różne – m.in. na leki, że została zagubiona torebka, zagubiony portfel, brak pieniędzy na powrót do domu, brak pieniędzy na jedzenie czy też trudna sytuacja finansowa. Przestępcy tłumaczą, że teraz brakuje im środków, ale oddadzą je wieczorem, gdy tylko otrzymają przelew.

Jak się chronić?

Przede wszystkim – zachować czujność i rozsądnie korzystać z Internetu: pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Dla bezpieczeństwa co kilka miesięcy zmieniajmy je,pamiętajmy o wylogowaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu jej użytkowania,
nie otwierajmy e-maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników,
oszuści często podszywają się pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i społecznościowych. Pamiętajmy, aby nie wpisywać w przypadku wystąpienia wątpliwości swojego loginu oraz hasła.