Nietrzeźwi sternicy na Bełdanach

W miniony weekend policyjni wodniacy z Rucianego- Nidy zatrzymali 4 nietrzeźwych sterników pływających po jeziorze Bełdany.

Podczas minionego weekendu policyjni wodniacy z Rucianego – Nidy pływali po jeziorze Nidzkim i jeziorze Bełdany dbając o bezpieczeństwo wypoczywających tam osób. Niestety nie wszyscy zachowywali się odpowiedzialnie. Funkcjonariusze zatrzymali 4 nietrzeźwych sterników, którzy pływali po jeziorze Bełdany.

Pierwszego zatrzymali do kontroli w sobotę ( 1 sierpnia br.) po godz. 13.00. Był to 27-letni turysta z województwa opolskiego. Mężczyzna płynął skuterem wodnym. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało powyżej 0,5 promila alkoholu w organizmie.
Dwie godziny później patrol otrzymał zgłoszenie, że po jeziorze Bełdany łodzią motorową płyną nietrzeźwi mężczyźni. Za sterami stał 30-letni mieszkaniec województwa świętokrzyskiego. Mężczyzna miał blisko 1 promil alkoholu w organizmie.

Po godz.18.00, tego samego dnia, policjanci zatrzymali do kontroli łódź motorową. Sternikiem był 26-letni turysta z województwa opolskiego. Policjanci czuli od niego alkohol. Okazało się, że mężczyzna ma ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie.
W niedzielę po godz. 14.00 patrol wodny na jeziorze Bełdany zatrzymał do kontroli łódź motorową z silnikiem zaburtowym. Płynął nią 44-letni mieszkaniec województwa lubelskiego. Mężczyzna ten nie posiadał uprawnień do kierowania tą łodzią. Ponadto był pod działaniem alkoholu. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie.

Policyjni wodniacy przypominają

Szlak wodny jest jak droga publiczna. Jeśli pływasz łodzią motorową i jesteś pod działaniem alkoholu na poziomie od 0,2 do 0,5 promila alkoholu w organizmie odpowiesz za wykroczenie. Jeśli stężenie alkoholu wynosi powyżej 0,5 promila staniesz przed sądem jako sprawca przestępstwa, za które grozi kara nawet 2 lat pozbawienia wolności.
Jeśli wypoczywasz pływając żaglówką bez silnika, kajakiem lub rowerem wodnym będąc pod wpływem alkoholu grozi za to kara grzywny do 500 złotych.