BMW uderzyło w szynobus na przejeździe kolejowym

Kierująca pojazdem marki BMW straciła prawo jazdy za spowodowanie kolizji na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w Drygałach. Nie zastosowała się do znaku „stop” i uderzyła w przejeżdżający szynobus.

Jak ustalili funkcjonariusze kierująca pojazdem marki BMW uderzyła w przejeżdżający szynobus relacji Olsztyn – Ełk. Samochodem kierowała 23-letnia mieszkanka Białej Piskiej. Kobieta nie zastosowała się do znaku „STOP” i nie zauważyła nadjeżdżającego pociągu. ostatecznie uderzyła w lewy bok szynobusa. Na szczęście nikt nie doznał obrażeń. Kierująca BMW oraz maszynista byli trzeźwi.

Policjanci zatrzymali kierującej prawo jazdy za rażące naruszenie przepisów ruchu drogowego i spowodowanie kolizji. W dalszej kolejności funkcjonariusze skierują sprawę do sądu.

W ostatnim czasie zmieniły się godziny jazdy pociągów oraz zwiększyła się ich częstotliwość. Stąd policjanci apelują o bezwzględne przestrzeganie znaków drogowych znajdujących się przy przejazdach kolejowych i zachowanie szczególnej ostrożności.

Funkcjonariusze przypominają też o wykroczeniach drogowych, które najczęściej popełniają kierowcy na przejazdach kolejowych. Zachowania te są niezwykle niebezpieczne. Należą do nich:
– niestosowanie się do znaków i sygnałów drogowych ( w tym „stop”, „stop pierwszeństwa”, „sygnał czerwony pulsujący”)
– naruszenie zakazu objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżanie na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;
– zatrzymanie pojazdu na przejeździe kolejowym oraz w odległości mniejszej niż 10 m od przejazdu;
– wjeżdżanie na przejazd, jeżeli po drugiej stronie nie ma miejsca na kontynuowanie jazdy;
– omijanie pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przed przejazd, jeśli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu;
– wchodzenie na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub rozpoczęto ich opuszczanie.
Zachowajmy szczególną ostrożność przejeżdżając przez przejazdy kolejowy szczególnie te niestrzeżone. Przechodźmy przez tory kolejowe tylko na wyznaczonych przejściach i przejazdach, przestrzegajmy wszystkich znaków ostrzegawczych i znajdujących się tam sygnałów.