Nietrzeźwi na wodzie i drogach

Długi weekend rozpoczął się zatrzymaniem uprawnień wodniakom i kierowcom a prowadzenie pojazdów w stanie nietrzeźwości i szybką jazdę.

Długi czerwcowy weekend i piękna pogoda sprzyjają wypoczynkowi nad wodą. O bezpieczeństwo mieszkańców i turystów, korzystających z uroków naszych jezior, czuwają policyjni wodniacy. Funkcjonariusze reagują na wszelkie niebezpieczne zachowania na wodzie i nad wodą oraz kontrolują stan trzeźwości osób pływających po akwenach.

Patrol wodniaków z Komisariatu Policji w Rucianem – Nidzie w czwartek pełnił służbę m.in. na Jeziorze Nidzkim. Po godz. 15.00 zatrzymał do kontroli łódź motorową. Jej sternikiem był 23-letni mieszkaniec z Ostrowi Mazowieckiej. Badanie stanu trzeźwości mężczyzny wykazało blisko 1 promil alkoholu w organizmie. Mężczyzna nie ukrywał, że zanim wsiał za stery wypił kilka piw. Drugiego nietrzeźwego sternika ten sam patrol wodniaków zatrzymał na Jeziorze Nidzkim przed godz. 19.00. Łodzią motorową płynął 29-letni turysta z Białegostoku. Funkcjonariusze nie mieli żadnych wątpliwości, że sternik jest nietrzeźwy, bo wyraźnie czuć było od niego alkohol. Badanie stanu trzeźwości 29-latka wykazało ponad 2 promile alkoholu w organizmie.

W czwartek po godz. 15.00 policjanci drogówki w Piszu na ul. Warszawskiej zatrzymali do kontroli drogowej pojazd marki Audi A3. Kierujący tym autem jechał z prędkością 102 km/h przy ograniczeniu dopuszczalnej prędkości do 50 km/h. Za rażące przekroczenie dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym 28-letni mieszkaniec powiatu łomżyńskiego stracił prawo jazdy, ukarany został przez policjantów mandatem, a na jego konto wpłynęło 10 punktów karnych.

Uprawnienia do kierowania stracił także 50-letni mieszkaniec Orzysza, który jechał skuterem będąc w stanie nietrzeźwości. Do kontroli drogowej zatrzymali go orzyscy policjanci. Widząc go mieli bowiem podejrzenia, że znajduje się pod działaniem alkoholu. Wskazywał na to sposób jazdy 50-latka. Badanie stanu trzeźwości mężczyzny wykazało blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności oraz utrata prawa jazdy na okres od 3 do 15 lat.

Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo i zdrowie zależy w pierwszej kolejności od nas samych. Dlatego również w długi weekend nie zapominajmy o przestrzeganiu przepisów dotyczących ruchu drogowego. Wsiadając za kierownicę zachowajmy zdrowy rozsądek

Policyjni wodniacy przypominają

Szlak wodny jest jak droga. Jeśli pływasz łodzią motorową i jesteś pod działaniem alkoholu na poziomie od 0,2 do 0,5 promila alkoholu w organizmie odpowiesz za wykroczenie. Jeśli stężenie alkoholu wynosi powyżej 0,5 promila staniesz przed sądem jako sprawca przestępstwa, za które grozi kara nawet 2 lat pozbawienia wolności.
Jeśli wypoczywasz pływając żaglówką bez silnika, kajakiem lub rowerem wodnym będąc pod wpływem alkoholu grozi za to kara grzywny do 500 złotych.