Operacja za pomocą laparoskopu, niebawem w piskim szpitalu

Już niebawem na bloku operacyjnym Szpitala Powiatowego w Piszu będą wykonywane zabiegi z użyciem nowoczesnego laparoskopu.

Dzięki nowemu urządzeniu część zabiegów w piskim szpitalu będzie wykonywanych metodą laparoskopową. Po operacji na otwartym brzuchu pacjent dłużej dochodzi do siebie, wymaga dłuższej obserwacji po zabiegu i tym samym dłuższej hospitalizacji. Metoda laparoskopowa jest zdecydowanie mniej obciążająca dla chorego i dzięki niej po zabiegu chory może szybciej wrócić do domu.

– To niewątpliwe święto dla piskiej chirurgii – mówi Marek Skarzyński – dyrektor szpitala. – Wyłoniona w postępowaniu przetargowym firma dostarczyła bardzo profesjonalny i zaawansowany technologicznie laparoskop. Urządzenie pozwoli nam wejść w XXI wiek. Są u nas lekarze gotowi operować nowocześnie i mniej inwazyjnie niż do tej pory.

Zakup laparoskopu nie byłby możliwy, gdyby nie duża otwartość Starostwa Powiatowego w Piszu. Sprzęt kosztował prawie 400 tysięcy złotych – i jak ocenia dyrektor – jest to krok milowy w obszarze chirurgii piskiego szpitala.

Fot. Szpital Powiatowy w Piszu