Piski szpital na potrzeby walki z epidemią – potrzebna pomoc

Szpital Powiatowy w Piszu przygotowywany jest do stania się jednoimienną placówkę zakaźną. Oznacza to, że będą w nim leczeni pacjenci chorzy na koronawirusa.

Na niektórych oddziałach szpitala powstają specjalne śluzy, dodatkowe ścianki, a personel medyczny przechodzi szkolenia. Jeśli wzrośnie liczba przypadków zakażeń COVID 19, będzie uruchomiona mobilna izba przyjęć. Szpital zamawia dodatkowy sprzęt i środki ochrony osobistej. Na oddziale zakaźnym mają stanąć łóżka z respiratorami. W tym trudnym momencie piski szpital potrzebuję szeroko pojętej pomocy. Dyrektor apeluje do mieszkańców o wsparcie. Potrzeba środków ochrony osobistej. Maseczek, kombinezonów, gogli ochronnych, których ilości będą decydować o bezpieczeństwie pracowników służby zdrowia i mieszkańców. To jest o na obecną chwilę priorytet, niestety możliwości finansowe szpitala są ograniczone. Liczy się każda złotówka.

Wsparcie finansowe zaoferowało już kilka firm i instytucji. Fundacja Lotto przekaże szpitalowi nowy samochód do przewozu materiału biologicznego i pacjentów. Grupa PZU podarowała 280 tys. zł na działania prewencyjne w walce z koronawirusem. Rossmann przekazał z kremy do rąk o wartości 10 tys. zł. Jeden ze sklepów podarował ratownikom 7 kg wędlin. Zespół Siepomaga.pl przekazał środki ochrony osobistej. Z wnioskiem o dodatkową pomoc dla szpitala wystąpił bezpośrednio do ministra Zdrowa Łukasza Szumowskiego, starosta piski. W tych działaniach wspiera go poseł Jerzy Małecki, który również wystąpił do ministra zdrowia o uwzględnienie wniosku.
Pomoc i wsparcie zaoferowali radni z Orzysza, którzy zbiorowo zdecydowali przekazać szpitalowi swoje marcowe diety. Podobnym gestem wykazało się sześciu radnych z Białęj Piskiej. Z podobnym zamiarem noszą się rani z Pisza, decyzja ma zapaść na dzisiejszej sesji.
Inicjatorem zbiórki dla szpitala jest parafia pw. Św.Jana Chrzciciela w Piszu. Środki finansowe może przekazać każdy z nas. Do skłądania datków i pomocy rzeczowej szpitalowi w Piszu zachęca proboszcz ks. Wojciech Kalinowski.

“Drodzy Parafianie i mieszkańcy Pisza. W naszej dumnej historii zagrożeń wojny czy epidemii przodkowie nasi bardzo się mobilizowali i zostawili nam wiele wspaniałych przykładów i wzorców poświęcenia i ofiarności dla Dobra Wspólnego ratowania Ojczyzny zagrożonej wojną czy zdrowia i życia Polaków w czasach zarazy. Dziś ośmielam się zaproponować, abyśmy jednocząc się we wszystkich działaniach podjęli się zbiórki i zakupu choćby jednej symbolicznej maski dla personelu medycznego, stroju ochronnego czy innych potrzebnych rzeczy dla naszego szpitala w Piszu. Sama myśl, że możemy się przyczynić do uratowania życia choćby jednego człowieka, to powód do dumy ale też zasługa u Boga i u ludzi” – pisze na progilu fb proboszcz ks. Wojciech Kalinowski.

Konto na które można przekazywać środki:
Bank Warmińsko-Mazurski, Oddział w Piszu,
09 9364 0000 2002 0001 0982 0003
z dopiskiem Dar dla Szpitala w Piszu