Koronawirus straszy w Rucianem – Nidzie – Nie popadajmy w panikę

Od kilku dni wśród mieszkańców Rucianego – Nidy powielana jest plotka, że w gminie pojawiły się przypadki podejrzeń zarażenia koronawirusem. Zapytaliśmy u źródeł czy to prawda?

– Wśród osób zarażonych, hospitalizowanych i poddanych kwarantannie z powodu koronowirusa w naszym województwie nie ma mieszkańców powiatu piskiego – zapewnia Tomasz Guzek, rzecznik prasowy wojewody warmińsko – mazurskiego.

Ta informacja powinna uspokoić mieszkańców Rucianego – Nidy i okolic, wśród których od kilku dni rozprowadzana jest plotka, że dwie osoby z tej właśnie gminy przechodzi szpitalną kwarantannę pod kątem koronowirusa. Miały one rzekomo podróżować autokarem razem z mężczyzną, u którego stwierdzono pierwszy w Polsce przypadek zachorowania na tę groźną chorobę. Z wyjaśnień urzędu wojewódzkiego wynika, że informacja jest nieprawdziwa i niepotrzebnie trwoży mieszkańców.

– W naszym województwie mamy potwierdzone dwa przypadki zakażenia koronawirusem. Osoby chore poddane są leczeniu w szpitalach. Na bieżącą chwilę nie odnotowujemy nowych przypadków zachorowań – informuje Tomasz Guzek. – Mogę zapewnić, że osoby chore i hospitalizowane nie są z powiatu piskiego.

Z oficjalnych danych liczbowych, przekazanych przez urząd wojewódzki wynika, że na wtorek w warmińsko – mazurskim odnotowanych było: 0 – nowych przypadków zarażenia, 16 – osób hospitalizowanych w tym 2 zakażone, 4 – osoby poddane kwarantannie szpitalnej, 130 – osób poddane kwarantannie domowej, 450 – osób objętych nadzorem epidemiologicznym.

Koronowirus w warmińsko – mazurskim

Pierwszy przypadek koronawirusa w woj. warmińsko-mazurskim potwierdzono 6 marca. Zarażona to 43-letnia mieszkanka Warmii i Mazur. Pacjentka podróżowała autokarem z Niemiec z tzw. “pacjentem zero”, czyli 66-latkiem, który trafił do szpitala w Zielonej Górze jako pierwszy zarażony COVID-19. Kobieta siedziała niedaleko niego. Na chwilę obecną lekarze ze szpitala w Ostródzie oceniają jej stan jako dobry. Dwie osoby z jej rodziny, z którymi miała kontakt, zostały objęte kwarantanną domową.
Fot. www.wsseolsztyn.pl