Po mapie do narkotyków

Dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa i interwencji mieszkańców, policjanci dotarli do osoby posiadającej narkotyki.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest to narzędzie służące do wymiany informacji między obywatelami a Policją. W ten właśnie sposób funkcjonariusze z Orzysza otrzymali wiadomość naniesioną na KMZB, że mieszkaniec miasta może posiadać w domu narkotyki. Weryfikując to zgłoszenie funkcjonariusze znaleźli w mieszkaniu 38-latka marihuanę. Mężczyzna odpowie za posiadanie środków odurzających.

Od ponad trzech lat funkcjonuje aplikacja Krajowa Mapa Zagrożeń bezpieczeństwa. Jest to narzędzie służące do wymiany informacji między obywatelami a Policją. Umożliwia mieszkańcom sygnalizowanie miejsc, które uważają za niebezpieczne. Informacje nanoszone przez obywateli anonimowo są weryfikowane przez policjantów. W przypadku potwierdzenia danego zagrożenia funkcjonariusze są zobligowani do podjęcia działań mających na celu wyeliminowanie danego zjawiska. Zgłoszenia za pośrednictwem mapy można nanosić w wielu kategoriach. Najpopularniejsze z nich to: spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych oraz przekraczanie dopuszczalnej prędkości. Można też dodawać opis oraz zdjęcia.

Tym razem na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa zostało naniesione zagrożenie z kategorii „Używanie środków odurzających” w Orzyszu. Do zgłoszenia dodany był opis. Policjanci z Komisariatu Policji w Orzyszu pojechali we wskazane miejsce, aby sprawdzić tą informację.

Okazało się, że w mieszkaniu 38-latka kryminalni znaleźli dwie torebki strunowe z zawartością suszu roślinnego, a do tego w opakowaniu po lekach ujawnili nasionka. Przedmioty te zostały zabezpieczone przez kryminalnych. Według właściciela zarówno susz jak i nasiona pochodzą z konopii indyjskich

Jeśli dalsze badania laboratoryjne potwierdzą, że zabezpieczony susz to konopie indyjskie, 38-latek odpowie za przestępstwo ich posiadania. Grozi mu za to kara nawet 3 lat pozbawienia wolności.