Choinka żywa czy sztuczna?

Boże Narodzenie to dla wielu z nas najpiękniejszy moment w całym roku. Atmosferę przedświątecznych przygotowań czuć na każdym kroku. Jednak jest coś co kojarzy nam się ze świętami w sposób szczególny i wyjątkowy, jest to choinka.

Drzewko Bożonarodzeniowe ubrane w kolorowe ozdoby i lampki to niepodważalny symbol świąt, element bez którego nie tylko najmłodsi nie wyobrażają sobie domowego wnętrza. W trakcie poszukiwań rozglądamy się za tą najpiękniejszą, tą która będzie cieszyć naszych domowników przez wiele dni. Jednak dylemat dotyczący wyboru choinki – żywej czy sztucznej pojawia się każdego sezonu świątecznego, dlatego podpowiadamy jaką choinkę wybrać.

Bezsprzeczną zaletą sztucznych drzewek jest trwałość i wielokrotność używania- dobrze przechowywana choinka może służyć nam przez wiele lat. Współczesne choinki nie odbiegają wyglądem od tych prawdziwych. Igliwie w takich choinkach nam nie opadnie, dlatego też eliminujemy problem ze sprzątaniem. Nie należy zapominać jednak o tych złych cechach: sztuczna choinka nie podlega recyklingowi, powstaje z tworzyw sztucznych, których produkcja powoduje zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Rozkład sztucznej choinki po wyrzuceniu trwa nawet do 500 lat!
Mimo popularności jaką cieszą się sztuczne drzewka, Polacy znacznie częściej decydują się na naturalne choinki. Jeżeli chcemy, by w naszym domu roznosił się piękny zapach lasu, wybierzmy choinkę żywą, jej olejki eteryczne spotęgują świąteczną atmosferę. Najchętniej kupowanym drzewkiem bożonarodzeniowym jest świerk pospolity, zaletą jest jego stożkowy pokrój, a wadą szybko opadające igły. Do wyboru mamy również inne gatunki: jodłę czy sosnę ,których igły utrzymują się znacznie dłużej. Leśnicy zachęcają do kupna drzewek świątecznych w pobliskim nadleśnictwie, są to drzewka które pozyskuje się z planowanych zabiegów hodowlanych, czyli cięć przerzedzających młode pokolenie lasu, jak również choinki pochodzące ze specjalnych plantacji lub z miejsc, w których nie mogą rosnąć wyższe drzewa, np. pod liniami energetycznymi.

Decydując się na zakup choinki z Lasów Państwowych mamy pewność, że została ona świeżo ścięta, pozyskana legalnie i z poszanowaniem środowiska, a także ma najkorzystniejszą cenę na rynku, gdyż pochodzi prosto od producenta. Abyśmy mogli cieszyć się dłużej naturalnym pięknem naszej choinki ważne jest abyśmy trzymali ją z daleka od grzejnika, im wyższa temperatura w pomieszczeniu tym szybciej drzewko straci igliwie. Ważne jest również jej regularne podlewanie. Naturalna choinka jest bardziej ekologiczna niż jej plastikowy zamiennik, po wyrzuceniu rozkłada się zdecydowanie szybciej. Gdy mamy ogród, igliwie i cienkie gałązki możemy przeznaczyć na kompost, bądź jako izolacja dla roślin ogrodowych, zaś grubsze kawałki można wykorzystać do rozpalania ogniska.
Świerk czy jodła, mała czy duża, sztuczna czy prawdziwa, niezależnie od tego na jakie drzewko się zdecydujemy podczas nadchodzących świąt, pamiętajmy że najważniejsza w tym wszystkim jest rodzinna, pełna serdeczności atmosfera. Świecące i pięknie udekorowane drzewko to tylko dodatek do tego magicznego czasu.

Nadleśnictwo Pisz