Jeden telefon może uratować komuś życie

Kiedy na dworze panują niskie temperatury wiele osób narażonych jest na utratę życia lub zdrowia na skutek wychłodzenia organizmu.

Być może w najbliższym naszym sąsiedztwie są ludzie starsi, samotni, czy bezdomni, którym można pomóc już dziś. Na wychłodzenie narażone są także osoby będące pod wpływem alkoholu. Nie przechodźmy obojętnie. Zareagujmy – wystarczy zadzwonić na numer 112.
Niskie temperatury, zwłaszcza w nocy, to zagrożenie dla osób bezdomnych, starszych i samotnie mieszkających. Zagrożenie to dotyczy także osób będących pod wpływem alkoholu. W okresie jesienno – zimowym policjanci systematycznie kontrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Udzielają potrzebującym informacji, w jakich placówkach mogą znaleźć schronienie i bezpiecznie przetrwać zimę. Pamiętajmy, że naszym wspólnym obowiązkiem jest dbałość o życie i zdrowie drugiego człowieka. Dlatego każdy śpiący na ławce, osłabiony czy nietrzeźwy człowiek to sygnał działania nie tylko dla mundurowych, ale także dla każdego przechodzącego obok obywatela, który powinien w tym momencie powiadomić odpowiednie służby.

Policjanci apelują do mieszkańców powiatu piskiego, aby nikt z nas nie był obojętny na potrzeby drugiego człowieka. Zwróćmy uwagę na osoby bezdomne, samotne, bezradne czy nietrzeźwe. Informujmy o każdej zauważonej osobie leżącej lub siedzącej na ziemi, ławkach, przystankach, bądź przebywającej w altankach ogrodowych, czy pomieszczeniach opuszczonych i nieogrzewanych, która mogłaby być narażona na wyziębienie.Zgłoszenia można przekazywać pod numer telefonu 112. Nasze zainteresowanie, być może przyczyni się do tego, że uratujemy komuś życie. Sami również starajmy się okazać życzliwe serce i wyciągnąć pomocną dłoń w kierunku tych, którzy tej pomocy potrzebują. Nie przechodźmy obok takich osób obojętnie.

W naszym województwie działa całodobowa, bezpłatna infolinia dla osób bezdomnych i osób chcącym im pomóc. Niezmiennie od wielu już lat funkcjonuje ona pod numerem telefonu: 800 165 320.Dzwoniąc pod ten numer można uzyskać informacje na temat miejsc noclegowych, jadłodajni oraz punktów udzielania pomocy rzeczowej, prawnej i medycznej na terenie całego województwa. Pamiętajmy, że ten jeden telefon może uratować komuś życie. Zgłoszenia można przekazywać także pod numerem telefonu 112 lub pogotowia ratunkowego. Można również skorzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i zaznaczyć na niej miejsce, gdzie przebywają osoby potrzebujące pomocy. Nasze zainteresowanie, być może przyczyni się do tego, że uratujemy komuś życie. Sami również starajmy się okazać życzliwe serce i wyciągnąć pomocną dłoń potrzebujących pomocy.