Wrześniowe bogactwo lasu cz. I

Koniec wakacji to czas zbliżającej się wielkimi krokami jesieni. A jesień to przede wszystkim czas zbiorów w przydomowym ogrodzie.

Koniec lata to również czas wszelakiej obfitości w środowisku leśnym, dlatego warto zwrócić uwagę na korzyści płynące ze zbiorów dziko rosnących owoców czy ziół. Wrzesień to idealny czas aby wybrać się do pobliskiego lasu i wykorzystać to co daje nam matka natura i zrobić zimowe zapasy.

Owoc głogu, ciemnoczerwona moc witamin

Najwięcej wartości odżywczych zawiera owoc, który jest źródłem witaminy A, C, B, flawonoidów, karotenu. Stwierdzono, że owoce głogu pozytywnie wpływają na pracę serca, układ krwionośny, obniżają ciśnienie krwi i poziom złego cholesterolu. Głóg posiada również właściwości przeciwmiażdżycowe oraz regulujące pracę układu trawiennego. Owoce można suszyć oraz przetwarzać na syropy, konfitury, nalewki itp.

Dzika róża, ogromna dawka witaminy C

Owoce dzikiej róży to źródło dużej ilości witaminy C, wystarczą zaledwie 1-3 owoce aby pokryć dzienne zapotrzebowanie człowieka na tę witaminę. Oprócz tego owoce wykazują dużą zawartość antyoksydantów takich jak kwas askorbinowy, związki fenolowe czy karotenoidy, zawierają witaminy A, B1, B2, E, K. Owoce te mają znaczący wpływ na wzmocnienie odporności, a także ochronę przed wolnymi rodnikami. Ponadto ułatwiają przyswajanie żelaza, i wpływają na zahamowanie procesów starzenia się.

Żurawina błotna, na problemy z pęcherzem

W leczeniu dolegliwości pęcherza i dróg moczowych pomocna będzie żurawina. Owoce żurawiny zawierają spore ilości witamin, przede wszystkim witaminy C, ale również B1 i B2, kwas foliowy, niacynę, minerały, potas, żelazo, wapń, fosfor, sód, błonnik i kwasy organiczne. Żurawina obfituje też w silne przeciwutleniacze – antocyjanozydy i flawonoidy. Polecana jest również przy chorobach nerek, przy anemii wspomaga przyswajanie żelaza, zapobiega próchnicy oraz chorobom dziąseł.

Borówka brusznica czyli czerwona jagoda

Owoce borówki brusznicy są początkowo białe, a w miarę dojrzewania zmieniają kolor na czerwony. W ich składzie znajdziemy wiele cennych substancji. Są to m.in. garbniki odpowiedzialne za ich cierpki smak oraz za hamowanie rozwoju bakterii, kwasy organiczne czy flawonoidy wykazujące właściwości przeciwutleniające. Borówki są także źródłem soli mineralnych oraz witamin A, C oraz P. Borówka również wspomaga procesy trawienne, działa także przeciwbiegunkowo. Owoce borówki wykorzystywane są do produkcji przetworów, jako dodatek do mięs oraz spożywane na surowo. Prozdrowotne właściwości ma również wywar z liści borówki. Owoce leśne to prawdziwa bomba witaminowa, dlatego zachęcamy do korzystania z tych dobrodziejstw z umiarem i rozwagą, pamiętając, aby nie ogołocić krzewów i nie zahamować ich naturalnego rozwoju. Przed zastosowaniem zachęcamy do zapoznania się bliżej z ich właściwościami oraz dawkowaniem. A także zachęcamy by na zbiory wybrać się w miejsce oddalone od ulic oraz innych źródeł zanieczyszczeń – dzięki temu zebrane owoce będą maksymalnie zdrowe i wartościowe dla naszego organizmu.

Nadleśnictwo Pisz